„By komuna już łba nie podniosła…” – dziś przy ul. Strzeleckiej 8 (katownia NKWD) – nastąpi uroczyste przekazanie translokowanych inskrypcji

Dziś przy ul Strzelecka 8 – Izba Pamięci, nastąpi uroczyste przekazanie translokowanych inskrypcji z budynku przy ul. 11 Listopada 66 w Warszawie. O zachowanie inskrypcji (poniżej udostępniona decyzja konserwatorska) oraz ich translokację aktywnie walczyło Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, jak widać z dużym sukcesem! Należy wspomnieć, że tym ważnym wydarzeniem konserwatorskim zajęło się Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Poniżej komunikat prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Izba Pamięci Strzelecka 8 zapraszają przedstawicieli mediów na uroczyste przekazanie ruchomych inskrypcji z budynku przy ulicy 11 Listopada 66 na Strzelecką 8.

Inskrypcje stanowią ślad po dawnym więzieniu NKWD funkcjonującym w latach 1944–1945 przy ul. 11 Listopada 66 w Warszawie. Budynek ten jest świadectwem kaźni Polaków dokonywanej przez sowieckiego okupanta. W 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie ich do rejestru zabytków, podkreślając, że w interesie społecznym leży prawna ochrona historycznych napisów wykonanych przez osadzonych w celi.


 

 


Dzięki translokacji inskrypcje zostaną zabezpieczone i wyeksponowane w Izbie Pamięci Strzelecka 8, która jest reprezentantem wszystkich miejsc zbrodni komunistycznych rozsianych po całej Polsce, w tym także budynku przy ulicy 11 Listopada 66, który ze względu na zły stan nie będzie zachowany.

Oprócz relokowanych ruchomych inskrypcji objętych konserwatorską ochroną będzie można też obejrzeć przekazane przez Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu eksponaty, które wiążą się z historią więzień i aresztów śledczych w Warszawie przy ul. Strzeleckiej 8, ul. Namysłowskiej 6 (d. Ratuszowa 11), ul. Stolarskiej 9 oraz budynku kwaterunkowego przy ul. Targowej 76. Wśród nich znajdują się m.in.: fragmenty gazety, żyletka, brzytwa, guziki, medaliki, dwie torebki kory z drzewa itp. Wszystkie eksponaty będą udostępnione w przestrzeni wystawienniczej na Strzeleckiej 8.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostaną również artefakty przekazane do Izby Pamięci przez Kolekcjonerów Czasu, wszystkie kontekstowo powiązane z komunistycznymi adresami na warszawskiej Pradze i opisane w książce Anny Datkowskiej (Kolekcjonerzy Czasu) pt. Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga.

za; Kolekcjonerzy Czasu

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły