Warszawa rozpoczęła współpracę z UNICEF

Warszawa rozpoczęła kolejną współpracę z organizacją międzynarodową. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i Dyrektor Generalna Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF Poland) na Europę i Azję Środkową, Afshan Khan podpisali przedwczoraj porozumienie o współpracy.

UNICEF będzie wspierał nas w reagowaniu na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców w Polsce

Organizacja ma ogromne doświadczenie w reagowaniu na kryzysy humanitarne, ale potrzebny jest całościowy system koordynacji pomocy uchodźcom stworzony przez rządzących. Obecnie w miejskich obiektach na terenie Warszawy zakwaterowanych jest ok. 2000 osób, w tym blisko 700 dziecipisze na swojej stronie Ewa Malinowska – Grupińska.

W 84 szkołach (69 podstawowych i 15 liceach) działa ponad 140 oddziałów przygotowawczych. Prawie 15 000 – dzieci z Ukrainy ok. 3400 w przedszkolach 9800 w podstawówkach 1150 w ponadpodstawowych, 30 w policealnych uczy się już w warszawskich szkołach.

Już 7% dzieci w SP to dzieci z Ukrainy, które przyjechały po 24 lutym.

Unicef

UNICEF został założony w 1946 roku, aby nieść pomoc dzieciom, które ucierpiały na skutek II Wojny Światowej i w swoich działaniach kieruje się postanowieniami Konwencji  o prawach dziecka.  Każdego dnia pracownicy UNICEF działają w 190 krajach i terytoriach, nierzadko w najtrudniejszych miejscach na ziemi, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

za; Ewa Malinowska – Grupińska, Unicef

zdj. R. Motyl

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły