Pszczele pasieki wracają na Żoliborz. Jest jedno ale…

Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał z „Miodową Manufakturą” umowę na dostarczenie, opiekę i utrzymanie dwóch pasiek (łącznie 8 uli) oraz na organizację wydarzenia „Żoliborskie Miodobranie”. W ramach podpisanej umowy Dzielnica Żoliborz otrzyma również 240 kg miodu – podaje Portal Samorządowy.

Kępa Potocka i Kaskada

Dwie pasieki w parkach Kępa Potocka i Kaskada, a w każdej po cztery ule mają być gotowe do końca kwietnia – jeśli pogoda będzie sprzyjać, to ule pojawią się wcześniej. Pszczoły „obudziły już się z zimowego snu” i rozpoczęły swoją pracę. Można zaobserwować je zbierające świeży pyłek kwiatowy z przebiśniegów, złoci żółtych oraz na krokusowych i narcyzowych łąkach. Pyłek pomaga rodzinom pszczelim dojść do siły po zimie.

W miesiącach letnich na Żoliborz powróci „Żoliborskie Miodobranie”, lubiane i cenione przez mieszkańców wydarzenie. Chętni uczestnicy zaopatrzeni w ochronne stroje będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda ul od środka, pod nadzorem ale własnoręcznie zebrać i odwirować miód. Przewidziane są również degustacje świeżego miodu.

Akcja dotycząca rozstawiania i utrzymywania pasiek na terenie Dzielnicy Żoliborz realizowana jest od 2017 roku – tyle Portal Samorządowy.

Komentarz

Pszczele pasieki wracają na Żoliborz – czy to dobrze czy źle? Oczywiście, że bardzo dobrze, bo pszczoły jak i inne zapylacze są bardzo potrzebne w ekosystemie. W parku Kępa Potocka i Kaskada mają zostać ustawione ule. A w ramach umowy zostanie do urzędu przekazane 240 kg miodu. I to są bardzo dobre wiadomości, bo przybliżają człowieka do natury a pszczoły są bardzo ostatnio popularnym tematem.

Warto jednak aby urzędnicy żoliborski wyjaśnili co znaczy obszar zapowietrzony, bo zrobiło się strasznie. Kiedyś obszarem zapowietrzonym nazywano miejsce występowania zarazy. Tym razem chodzi o wystąpienie choroby pszczół o nazwie Zgnilec Amerykański. Choroba ta jest bardzo groźna dla pszczół ale całkowicie niegroźna dla człowieka i jest zwalczana z urzędu. I rzeczywiście na obszar gdzie ta choroba występuje nie można stawiać uli.

Zapewne na Żoliborzu nie jest to jedyna pasieka i zapewne w okolicy są inni pszczelarze ze swoimi pasiekami. My jednak przy takiej okazji pytamy, dlaczego wybrano „Miodową Manufakturę”? Czy był jakiś przetarg? Ile będzie nas to kosztowało?

zdj. pasieka24.pl

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły