Bądźmy UWAŻNI! W marcu rozpoczął się sezon lęgowy ptaków, w tym ptactwa wodnego.

Wczesną wiosną możemy obserwować, jak te dzikie zwierzęta, żyjące w samym sercu miasta, zakładają gniazda i opiekują się pisklętami. Pamiętajmy, że w tym czasie ptaki potrzebują szczególnej ochrony.

Co możemy zrobić?

Ptaki wodne, które powszechnie spotykamy w naszym mieście, to krzyżówki, łyski i mandarynki. Można je zaobserwować w naszych parkach, szczególnie przy zbiornikach wodnych. W Warszawie wiją gniazda także mewy, rybitwy i czaple, w tym rzadko spotykana czapla siwa.

Przede wszystkim Zarząd Zieleni dba o to, aby ptaki miały gdzie gniazdować. W tym celu umieszcza na wodzie drewniane, pływające tratwy. Niektóre z nich mają daszki obłożone trzciną. Tratwy znajdują się np. w kanale Piaseczyńskim, stawach w parkach Arkadia i Morskie Oko, Stawie Służewieckim, stawie przy ul. Nowoursynowskiej czy w zbiorniku przy ul. Wolickiej. Z takich tratw najchętniej korzystają łyski, o czym Portal Warszawski informował.

Krzyżówki rozpoczynają lęgi w budkach lęgowych montowanych blisko zbiorników wodnych. Tego typu budki znajdują się w m.in. w Parku Morskie Oko, Parku Sieleckim i Parku Arkadia.

W niektórych miejscach po wycinkach celowo pozostawiamy w wodzie kłody drewna. Pnie drzew oczyszczone z konarów i gałęzi służą za miejsca odpoczynku dla ptaków. Z tego powodu nie podcinamy też wierzb zwieszających się do zbiorników.


 

 


CO MOŻESZ CHRONIĆ PTAKI W SEZONIE LĘGOWYM?

Zabezpieczajmy odpady, szczególnie plastikowe. Foliowe torby czy rękawice jednorazowe są dla ptaków budulcem gniazd. Zwierzęta szukają takich śmieci w pobliżu śmietników, a nawet wyjmują je z koszy. Plastik w ptasich gniazdach stanowi zagrożenie dla piskląt.

za; Zarząd Zieleni Warszawa

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły