„Cisi buntownicy – Polski Symbolizm ok. 1900 roku”. Po raz pierwszy w Niemczech!

Wśród dzieł znajdujących się na wystawie „Stille Rebellen. Polnischer Symbolismus um 1900” w Kunsthalle München można znaleźć największe nazwiska polskich twórców tego czasu: Boznańska, Malczewski, Matejko, Mehoffer, Podkowiński, Ruszczyc, Sichulski, Weiss, Wojtkiewicz i Podkowiński.

Ikony polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku po raz pierwszy eksponowane w Niemczech

Wystawa w Kunsthalle w Monachium jest jednym z najważniejszych projektów międzynarodowych, w którym bierze udział Muzeum Narodowe w Warszawie. Aż 74 dzieła sztuki, a więc połowa eksponatów na wystawie, pochodzi z naszej kolekcji. To pierwsza prezentacja polskiego malarstwa w Monachium i jedna z największych, jakie miały dotąd miejsce na świecie. Doceniamy ogromne znaczenie tego projektu dla promocji polskiej kultury i naszych zbiorów” – mówi dr hab. Łukasz Gaweł , prof. UJ — dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.


Piękno oraz formalna maestria młodopolskich twórców-symbolistów, z których wielu wywodziło się ze „Szkoły Monachijskiej” cechuje się bardziej lub mniej ukrytą zadumą nad błędami popełnionymi w historii i po nieudanych powstaniach przeciwko okupantom. Jednocześnie, te właśnie dzieła, jakże bliskie fundamentom naszej kultury i naturze naszej Ojczyzny, stanowiły o odbudowie ducha polskości i stały się potężnym kołem zamachowym do dalszych ruchów wolnościowych, tworząc zbiorowe imaginarium i przyświecając odbudowie wolnej, niepodległej Polski – podkreślił wicepremier Gliński na otwarciu wystawy.


Cisi buntownicy – Polski Symbolizm 1900 roku” w Kunsthalle w Monachium. Ekspozycja, prezentująca 130 obrazów polskich mistrzów przełomu XIX i XX w. została zrealizowana dzięki współpracy Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu z Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung.

Pierwsza w Niemczech tak przekrojowa ekspozycja sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku, prezentowana w Kunsthalle Monachium – jednej z ważniejszych instytucji sztuki – będzie dostępna dla zwiedzających do 7 sierpnia. Jej tematem jest Młoda Polska, okres wielkiego rozkwitu malarstwa, rzeźby, literatury i myśli estetycznej. Na wystawie znajduje się 130 prac najważniejszych polskich artystów przełomu wieków, związanych z Warszawą i Krakowem, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Leona Wyczółkowskiego.

 

Kunsthalle w Monachium

Kunsthalle München jest jednym z najbardziej prestiżowych obiektów wystawienniczych w Niemczech. Rocznie organizuje trzy duże wystawy obejmujące różnorodną tematykę. Wyposażona w najnowocześniejszą technikę muzealną jest cenionym miejsce prezentacji dzieł reprezentujących różne gatunki – od malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego po design i modę. Różnorodny program Kunsthalle München przeplata wystawy monograficzne z projektami tematycznymi, ale zawiera również koncepcje interdyscyplinarne.

Wystawa w Kunsthalle München jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

za; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły