26 marca 1908 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej linii tramwaju elektrycznego

Pierwszy tramwaj elektryczny wyruszył na trasie nr. 3, pl. Krasińskich – pl. Unii Lubelskiej. Najpierw w kościele Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście odbyła się msza, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Skarżyński.

Rys historyczny

7 lutego 1908 r. nastąpiło uruchomienie elektrowni i zaczęły się próbne jazdy tramwajów elektrycznych w Warszawie. Ostatecznie 26 marca 1908 na ulice miasta wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Na uroczystości byli obecni: prezydent Wiktor Litwiński, pracownicy magistratu oraz tramwajów. Po mszy i odśpiewaniu Te Deum wyruszono na plac Krasińskich, gdzie ks. Skarżyński poświęcił wagony. O godzinie 9:35 wagon o numerze 61 prowadzony przez inżyniera Boulangera wyruszył w stronę Rogatek Mokotowskich. Dotarł tam po 25 minutach jazdy, a na zakończenie uroczystości zrobiono jeszcze pamiątkową fotografię. Kursy ostatniego tramwaju konnego zostały zawieszone w Warszawie w czasie pierwszej wojny światowej, a elektryczne tramwaje służą warszawiakom aż do dzisiaj.”

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły