Rusza „Szuwar Warszawski” – projekt chroniący warszawską faunę i florę

Głównym projektu celem jest renaturyzacja zbiorników i cieków wodnych w 5 dzielnicach. Dzięki temu poprawiamy warunki życia ptaków, płazów i innych zanikających gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy – czytamy na stronie Zieleni Warszawskiej.

Z myślą o florze i faunie

Planowane prace obejmują m.in. remont Kanału Piaseczyńskiego. By móc je przeprowadzić będziemy musieli opróżnić częściowo lub całkowicie zbiornik w części wschodniej na odcinku od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej. Konieczne jest również usunięcie z koryta kanału pływających tratw dla łysek. Część z nich zostanie przeniesiona do basenu zachodniego. Pozostałe tratwy zostaną poddane przeglądowi, naprawom i do czasu ukończenia inwestycji zostaną zmagazynowane. W kanale pozostawimy dla ptaków dużą platformę pływającą.


„Szuwar Warszawski” to robocza nazwa projektu realizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy od 2020 r. Projekt pn. „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

 

 

Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt. Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcejmówi Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.


Prace w Kanale Piaseczyńskim będą prowadzone w drugiej połowie roku, pod stałym nadzorem ornitologicznym w celu zapewnienia bezpieczeństwa ptakom. Część wschodnia zbiornika zostanie opróżniona, gdy w gniazdach łysek nie będzie jaj. W kanale zdjęte są zastawki tak by ptaki, w tym nurogęsi, mogły swobodnie przepłynąć pod ulicą Myśliwiecką.

Szuwar Warszawski, czyli ochrona rybitw czarnych i ptaków warszawskiej Wisły

Pierwszym działaniem w ramach projektu było umieszczenie 20 platform lęgowych na Jeziorze Powsinkowskim w Wilanowie. Platformy z drewna, trzciny i faszyny służą przede wszystkim rybitwie czarnej – rzadkiemu i chronionemu w Unii Europejskiej gatunkowi ptaka wodnego, dla którego Jezioro Powsinkowskie stanowi jedyne miejsce gniazdowania w Warszawie i okolicy. Tym sposobem udało się utrzymać populację lęgową tego ptaka w stolicy. Gniazda na tratwach założyły też m.in. mewy śmieszki i perkozy dwuczube.

W zeszłym roku na Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola założono także specjalną platformę porośniętą roślinnością. To dodatkowe, całoroczne miejsce służące do spoczynku, żerowania i rozrodu dla zamieszkujących okolice chronionych gatunków ptaków i płazów. Ze sztucznej wyspy mogą korzystać wędrujące w stronę Wisły nurogęsi, a także łyski, krzyżówki, mewy, rybitwy, brodźce piskliwe, łabędzie, a z płazów – żaby zielone.

 

Projekt zakładał także selektywne usuwanie podrostu inwazyjnych gatunków roślin w Warszawie, takich jak rdestowce, klony jesionolistne, orzechy włoskie czy robinie akacjowe. Wypierają one rodzime rośliny typowe dla lasów łęgowych i tym samym degradują stanowiska występowania chronionych gatunków ptaków i innych zwierząt. Działanie to objęło obszar Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły na Pradze-Północ i Pradze-Południe, Mokotowie i w Śródmieściu. Dodatkowo zadbano o ochronę miejsc gniazdowania sieweczki rzecznej na wilanowskim brzegu.

za; Zarząd Zieleni

Portal Warszawski

 

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły