205 lat temu, w marcu 1817 r. rodzina Chopinów przeniosła się do obszernego mieszkania w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu

Patronami działu Kultura są:

reklama

205 lat temu, w marcu 1817 r. rodzina Chopinów przeniosła się do obszernego mieszkania w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu, obecnie znajdującego się na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Do głównego budynku Pałacu przeniesiono wówczas Liceum Warszawskie, dotychczas mieszące się w Pałacu Saskim.

Rys historyczny

To właśnie z tym miejscem wiąże się najwięcej wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości Fryderyka Chopina. Pod tym adresem kształtowały się także losy wielu uczniów Liceum Warszawskiego, którzy w latach szkolnych mieszkali na prowadzonej przez Mikołaja Chopina renomowanej, najdroższej w Warszawie pensji dla chłopców.


„Staje mi często na myśl – pisze Wilhelm – jakoby wspomnienie dnia wczorajszego, nasze uczone kadeckie koszary i ów długi pawilon przy Liceum, gdzieśmy mieszkali, i ćwiczenia Fryderyka przy fortepianie, i nasze na dziedzińcu, postać starego Chopina wołającego wieczorem z okna drugiego piętra swoich elewów bawiących się na dole w piłkę […]” – Wilhelm Kolberg, syn profesora Juliusza Kolberga.


Ulokowane na drugim piętrze mieszkanie Chopinów – skromne, wyróżniające się czystością i porządkiem, krótko opisała w swoich wspomnieniach z 1825 r. Michalina Glogerowa: „Stały w pokoju »bawialnym« mebelki mahoniowe, pokryte włosiennicą w pasy, tak powszechną po wszystkich domach ówczesnych średniej zamożności, miejskich i wiejskich w naszym kraju”. Autorka zapamiętała poza tym „bardzo długiego kształtu fortepian”.

za; Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, fot. Adrian Grycuk.

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły