WSPANIALE! Galeria Grażyny Hase Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną

Grażyna Hase „barwny ptak warszawskiej bohemy” tworzyła modę w trudnych latach PRL. Przyczyniła się do stworzenia polskiego modelingu. Jej projekty rozjaśniały powszechną szarość i bylejakość. Pracownia, gdzie twórczyni gromadzi projekty z kilkudziesięciu lat, nadal tętni życiem.

Pracownia w Śródmieściu Warszawy, gdzie twórczyni gromadzi projekty z kilkudziesięciu lat, nadal tętni życiem

Pracownia zajmująca ponad 70 m2 została zaaranżowana w jednej z śródmiejskich warszawskich kamienic. To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, które zawładnęły światem polskiego designu modowego.

To strefa artystyczna, w której Grażyna Hase, czołowa postać polskiej mody, wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Pracownia jest także miejscem nietuzinkowych spotkań artystów wielu dyscyplin, owocujących prezentacją i promocją ich prac.

 

 

Grażyna Hase jest artystką niezależną, której pasja twórcza wyrażała się w wielu dziedzinach poczynając od modelingu poprzez działania projektowe, menadżerskie i kuratorskie, ale także edukacyjno-popularyzatorskie. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie.

Gościnne atelier

Artystka była zaangażowana w wir życia artystycznego Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dnia dzisiejszego organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce.

 

 

Artystka, która działa w pracowni od dziesiątków lat, stworzyła w niej niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą jest niebagatelna.

 

 

Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły