Absurdalne! Pieszy może wejść za opuszczane, czy opuszczone zapory byle nie wszedł na torowisko??

Absurdalne, pieszy może wejść za opuszczane, czy opuszczone zapory byle nie wszedł na torowisko. Torowisko kolejowe (brak defincji w prd) jest jedynie częścią przejazdu kolejowego. Poz. 15 Taryfikatora „Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie” Żeby było śmiesznie, to art. 97 a pkt. 1 KW nie przewiduje karania mandatem pieszego za wejście nie tylko na torowisko, ale nawet na przejazd kolejowy przy opuszczanych zaporach. Karać można wyłącznie za „wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych„. – pisze Janusz Popiel.

Ustawodawca „poleciał”

W takiej sytuacji art. 97 KW. Mandat w wysokości 2000 zł z art 97 a pkt 1 kw (poz. 16 w taryfikatorze) może dostać jedynie poganiacz (np. wielbłądów) albo kierujący kolumną pieszych- „Naruszenie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza.


24-letni mężczyzna, który przeszedł pod opuszczonymi zaporami na przejeździe kolejowym, został ukarany mandatem w wysokości 2000 zł. Pieszy nie wiedział, że gdyby poszedł 10 metrów w bok i po prostu przeszedł przez tory, dostałby najwyżej 50 zł mandatu. (Motoryzacja.interia.pl)


Rodzi się pytanie. Mandatem można ukarać tylko kierującego kolumna pieszych albo poganiacza, to co zrobić jak za sygnalizator wlezie kolumna (bez kierującego) albo poganiane stado? Bo jak pojedynczy pieszy nie jest poganiaczem albo nie kieruje kolumną pieszych, za takie wykroczenie sprawa musi trafić do sądu. A za chodzenie po torowisku mandat 50 zł.

Janusz Popiel, Prezes Alter Ego-Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych

zdj. Marek Bazak /East News

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły