[NASZ NEWS] Kolejny zamach deweloperski na Twierdzę Modlin, i to niezgodny z prawem??

Równo 4 lata temu alarmowaliśmy, że koszary w Modlinie mają zamienić się w komercyjne miasteczko dla około 20 tys. osób, z których ok. 6,3 tys. to stali mieszkańcy, 6,5 tys. będzie studentami, 2,8 tys. stanowić będą goście hotelowi, w biurach pracować będzie ok. 6,5 tys. osób, a organizowane kongresy będą mogły jednocześnie pomieścić około 6,7 tys. gości, w tym około 3 tys. jednocześnie w największej przystosowanej do tego celu sali. Bogu dzięki nic z tego nie wyszło.

Modlin obroniony, ale to nie koniec kontrowersji

Modlin to nie tylko koszary, ale twierdza składająca się przede wszystkim z dziesiątek kilometrów zasypanych w ziemi, bądź zniszczonych rawelinów, bastionów, które już dawno zniknęły, bo tak pięknie Polska dba o swoją tożsamość. To również kawał rosyjskiej historii budownictwa fortyfikacyjnego, zresztą genialnego! Zabytkowa cytadela w Nowym Dworze Mazowieckim od 2013 r. jest własnością poznańskiej firmy deweloperskiej Grupa Konkret S.A, o tona chce zniszczyć teren wokół najstarszej części twierdzy, czyli Redutę Napoleona.

Zatem od początku

Niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego i z opinią konserwatora inwestycja na terenie Twierdzy Modlin może stać się faktem. Za sprawą decyzji Rady Miasta deweloper dostał zielone światło na budowę blokowiska. Jest to już druga próba radnych, poprzednią z powodu rażących uchybień uchylił Wojewoda Mazowiecki. Negatywna opinia konserwatora zabytków powinna zablokować projekt osiedla. Jednak Rada Miasta skorzystała z proceduralnego błędu, dwudniowego opóźnienia w biurze mazowieckiego konserwatora zabytków. W czasie pandemii zarówno sektor prywatny jak i publiczny dotykają opóźnienia, jednak dla Rady miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim to nie jest istotne.

Po otrzymaniu pisma od konserwatora we wrześniu 2021 roku podjęto uchwałę, podczas zwołanej w trybie pilnym nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Radni zaskoczeni ogłoszeniem sesji i opublikowanymi dokumentami mieli kilkanaście godzin na zapoznanie się ze sprawą. Uchwała została uchylona w całości jako rażąco naruszająca przepisy prawa przez organ nadzorczy.

Gdy wydawało się że sprawa jest zamknięta, niespodziewanie, 28 grudnia, między świętami, znowu zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Radni odwoływali swoje wyjazdy, urlopy, aby dotrzeć na sesję następnego dnia rano. Jednak 29 grudnia uchwała o nowym osiedlu nie znalazła się w porządku obrad, dlaczego? Na sesję przyszli mieszkańcy aby przedstawić argumenty przeciwne inwestycji. Na wniosek Burmistrza Jacka Kowalskiego przekazano ją pod obrady komisji komunalnej – gdzie spokojnie i bez kamer będzie można porozmawiać.


Zamiast pięknych rawelinów i bastionów, właściciel chce budowy wielkiego parkingu i kolejnego osiedla.

Pod koniec obrad komisji komunalnej, przed głosowaniem, próbowano bezskutecznie wyprosić protestujących. Protestujący nie opuścili sali, Komisja nie zagłosowała i została zamknięta bez zaopiniowania dokumentu

W Poniedziałek 24 stycznia Urząd Miasta poinformował o kolejnej, ad hoc zwołanej Radzie Miasta na którą nie będą mieli wstępu obywatele. Wtorkowa Rada Miasta, na podstawie starego wniosku inwestora, podjęła kolejną próbę umożliwienia budowy osiedla bloków i przegłosowała uchwałę z korzyścią dla dewelopera. Deweloper jest również właścicielem całej cytadeli, którą kupując zobligował się do wykonania niezbędnych prac zabezpieczających ją przed dalszą degradacją.

Uchwała znowu nie uwzględniła wytycznych konserwatora, jest sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego est również sprzeczna z warunkami zakupu działki. Teren został sprzedany deweloperowi w roku 2013 przez Agencję Mienia Wojskowego. Cena zakupu wyniosła 700 tysięcy złotych, inwestor dostał bonifikatę w związku ze zobowiązaniem do odtworzenia zabudowy nawiązującej do historycznego lazaretu, otoczenia Reduty Napoleona na terenie wyjątkowego zabytku jakim jest Twierdza Modlin – jeden z największych na świecie kompleksów fortyfikacji.

 

 

Modlin jest świadectwem polskiej historii dwustu ostatnich lat i trzech narodów, pamiętającym bohaterskich obrońców naszej ojczyzny z Bitwy Warszawskiej i kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Do sprawy będziemy wracać, i będziemy ją opisywać. Korzystaliśmy z materiału Warszawa z Buta, i przesłanych nam na redakcyjną skrzynkę.

Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.