Park im. Stefana Żeromskiego czeka modernizacja

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę z wykonawcą prac modernizacyjnych na placu zabaw w Parku im. Stefana Żeromskiego. Popularne miejsce rekreacji w nowej odsłonie będzie dostępne już latem tego roku. Za realizację inwestycji na kwotę ponad 1,7 mln zł jest odpowiedzialna firma Kępka Architektura Krajobrazu. Od podpisania umowy wykonawca ma 5 miesięcy na zakończenie robót budowlanych. Koncepcję placu zabaw stworzyła firma Porost.

Cztery strefy zabaw dla różnych grup wiekowych

Na placu zabaw pojawi się więcej urządzeń dla dzieci i naturalnych materiałów oraz nowa roślinność. Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. Dlatego na zmodernizowanym terenie pojawią się tematyczne rzeźby np. w postaci stosu książek czy kredek, a także edukacyjne panele. Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.

Głównym założeniem projektowym było wydzielenie kameralnych stref do zabawy i odpoczynku. Teren podzielono na cztery place zabaw dla różnych grup wiekowych: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Część dotychczasowych urządzeń dla dzieci zostanie poddana renowacji, pojawią się też nowe, wykonane głównie z drewna. Wszystkie cztery place połączy drewniany podest. Pojawią się również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.

W północnej części placu zabaw zaplanowano wyposażoną w stojaki rowerowe strefę wejściową, która płynnie przejdzie w strefę wypoczynkową ze stolikami, zadaszeniem oraz hamakiem.

 

 

Nowa zieleń oraz elementy małej architektury

Na placu pojawią się nowe elementy małej architektury – kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz ławy umiejscowione wzdłuż planowanych podestów drewnianych.

Miejscy ogrodnicy posadzą też siedem drzew liściastych – gatunki klonu: pospolity i jawor, a także jabłonie. Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, które mają wydzielać i urozmaicać place zabaw. Wybrane zostały m.in. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska. Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza.

za; Zarząd Zieleni

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły