Tak mógłby wyglądać budynek ministerstwa na ul. Królewskiej

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Krakowskim Przedmieściem i biegnie na zachód, mijając pasaż Wacława Niżyńskiego, by dalej kreślić południową pierzeję pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Następnie krzyżuje się z ulicami: Mazowiecką, bpa Juliana Burschego i Marszałkowską, a kończy swój bieg na Granicznej, gdzie rozwidla się na ulice Grzybowską i Twardą.

Nowoczesny klasycyzm

To kolejna propozycja pana Tomasza Gerasa, który po budynku przy Placu Politechniki, zaproponował rewitalizację, która nawiązuje do XIX wiecznej architektury Warszawy.

 

 

Zastanawia, że przy tak prestiżowej ulicy jak Królewska wybudowano po wojnie dość pospolity blok. Być może skończyły się pieniądze na wykończenie, bo proporcje budynku są bardzo klasyczne. Przy okazji niedawnej termomodernizacji można było nadać Ministerstwu reprezentacyjny wygląd; niestety – jak to bywa w architekturze – zapewne przeważył pośpiech.

 

 

Co było wcześniej?

Budowa domu przy ulicy Królewskiej Nr. 16/1078 d, stanowi zwrot w rozwoju budownictwa domów mieszkalnych w Warszawie. Budowniczy Witold Lanci, który zaprojektował i wykonał dom ten w naszem mieście, wprowadził styl domów wiedeńskich, do owego czasu wszechwładnie panował renaissance włoski, uprawiany z talentem przez zmarłego budowniczego Henryka Markoniego, oraz przez mniej lub więcej zdolnych jego uczniów. Lanci, wprowadzając budowę domu na wzór współcześnie budowanych w Wiedniu, przekonał żywym …

 

Kamienica powstała na miejscu wschodniej części budynku rządowych składów żelaza dla Kazimierza Granzowa – właściciela cegielni w Kawęczynie. Od 1937 w kamienicy mieściły się szkoły Towarzystwa Krzewienia Wiedzy Handlowej. Kamienicę zniszczono w 1939 i 1944. W 1951 została zabezpieczona. W 1956 częściowa rozbiórka, ostatecznie kamienica przestała istnieć w 1963. Kilka ocalałych kolumn z elewacji kamienicy zostało wykorzystanych do budowy pomnika na terenie Królikarni.

 

 

Projekt Tomasza Gerasa (również ze względu na wymiary istniejącego budynku) nawiązuje jednak do epoki Królestwa Kongresowego.

wykorzystano materiały ze strony; http://www.warszawa1939.pl/

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.