ALARM DLA SZARYCH „PIECHOTKÓW”! Ludzie marzną i konserwator zabytków zwleka z decyzją!

Zespół skalbmierska (część ikonicznego osiedla Piechotokowo) boryka się z utrzymaniem w dobrej kondycji i ociepleniem budynków zaprojektowanych przez Marię i Kazimierza Piechotków. Wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków w 2012 r. walczą o uzyskanie zaleceń konserwatorskich – alarmuje portal Piechotkowo!

Problem z opieką prawną

W 2012 roku wpisane zostały do Gminnej Ewidencji Zabytków i na prace remontowe (w tym termomodernizację) niezbędne są zalecenia Konserwatora Zabytków. I tu dość długa, bo trwająca bez mała 5 lat historia starań o nie. Zaczęła się 9 maja 2017 roku spotkaniem przedstawicieli Wspólnoty i jej zarządcy z Michał Krasucki tołecznym Konserwatorem Zabytków w którym uczestniczyła p. Maria Piechotkowa . Wyraziła swą dezaprobatę dla wykonanych termomodernizacji budynków zaprojektowanych przez MiK Piechotków na Bielanach, które uniknęły wpisania do GEZ. Gruba warstwa styropianu zniekształciła bryły budynków, a charakterystyczną szarą elewację z cegły silikatowej zastąpił tynk “ozdobiony” kolorowymi fragmentami. Wykazała zrozumienie dla problemów mieszkańców płacących za ciepło, które “ucieka “przez ściany i betonowe obramienia okien. Wspólnota zagwarantowała p. Marii przeprowadzenie remontu z zachowaniem istniejących podziałów elewacji , oraz jak najwierniejsze odtworzenie materiałów elewacyjnych.

Stołecznego Konserwatora Zabytków pozbawiono w sierpniu 2017 r. uprawnień do wydawania zaleceń konserwatorskich na rzecz Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Z przedstawicielem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków zorganizowano mimo trudności powodowanych pandemią 3 spotkania. Na wszystkich spotkaniach można było odnieść wrażenie, że przedstawiciel MKZ nie zapoznał się z dokumentami dostarczonymi przed ustaleniem terminu spotkania.

Na pierwszym spotkaniu ze strony przedstawiciela MKZ padły propozycje ocieplenia budynku 5 cm warstwą płyty poliuretanowej i odtworzenie elewacji.

W związku z tym Wspólnota zleciła firmie architektonicznej opracowanie koncepcji remontu. Koncepcja zaakceptowana została przez p. Marię Piechotkową z zaleceniem zastosowania jej do wszystkich budynków osiedla Skalbmierska, których Wspólnoty planują termomodernizację. Koncepcja wysłana została do MKZ. W odpowiedzi Wspólnota otrzymała obszerne pismo z wyliczeniem czego i dlaczego nie można robić w trakcie remontu obiektów zabytkowych i informację, że władny do uzgodnienia zaleceń konserwatorskich jest Wydział Architektury Gminy Bielany w ramach rozpatrywania wniosku o pozwolenie na budowę. Czy zalecenia konserwatorskie na wniosek Wydziału Architektury spełnią oczekiwania Wspólnoty? Czy warto występować o zezwolenie na budowę, która nie ma szans realizacji?

CZY ZNAJDZIE SIĘ RATUNEK DLA SZARYCH „PIECHOTKÓW” I ICH MIESZKAŃCÓW

W sierpniu 2021r. Wspólnota i jej zarządca spotkali się ponownie z przedstawicielem MKZ i uzyskali informację, że we wrześniu wniosek o zalecenia konserwatorskie zostanie rozpatrzony przez Komisję MKZ, która zbiera się raz w miesiącu. Komisja nie rozpatrzyła sprawy we wrześniu, bo nie miała czasu, a żeby znalazła czas Wspólnota musi złożyć wniosek wprost do Komisji.

W t.zw. międzyczasie Wspólnota usiłowała zainteresować sprawą Komisję Architektury Rady Gminy . Bezskutecznie. Wprawdzie jej przewodniczący Daniel Pieniek spotkał się ze Stołecznym Konserwatorem i zyskał obietnicę zorganizowania spotkania z przedstawicielem MKZ, ale czy do niego doszło? Nie wiadomo. W trakcie dyskusji na Facebooku Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki w sprawie kłopotów z remontami jakie mają Wspólnoty wpisane do GEZ, proponował spotkanie on-line z burmistrzami Grzegorz Pietruczuk- Burmistrz Dzielnicy Bielany , Włodzimierz Piątkowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany .Nie wiadomo czy do niego doszło i czy padły jakieś propozycje rozwiązania problemu z remontami obiektów wpisanych do GEZ. Wiele Wspólnot Zespołu Skalbmierska wykonała już niezbędne prace remontowe wewnątrz budynków nie wymagające zaleceń konserwatorskich. Dla wielu przyszedł czas o zadbanie o ściany zewnętrzne.W budynkach „sypią” się balkony i obrzeża okien, a co dla mieszkańców to konieczność zmniejszenia strat ciepła za które niemało płacą. (Piechotkowo)

Maria i Kazimierz Piechotkowie

Przez ponad 60 lat razem opracowywali projekty architektoniczne, pisali artykuły i książki oraz – co nie zdarzało się znowu tak często – wspólnie zostawali laureatami nagród i odznaczeń. Przez wiele lat zajmowali się też badaniami nad żydowską architekturą, dokumentując często nieistniejące już dziś bożnice z terenów dawnej Rzeczypospolitej. Na koncie mają m.in. osiedla mieszkaniowe Bielany I, II, III i IV, realizowane od 1951 roku do końca lat 60., wciąż nazywane przez mieszkańców Piechotkowem, a także wdrożony w całym kraju system budownictwa wielkopłytowego W-70 (W jak Warszawa, 70 – ponieważ miał być wprowadzony w 1970 roku). Szacuje się, że w systemie W-70 i jego udoskonalonej z czasem wersji Wk-70 powstało w Polsce ponad 35% zabudowy wielkopłytowej, w tym osiedle K w Nowych Tychach (proj. Maria i Andrzej Czyżewscy, 1977-1979) czy część Ursynowa Północnego (proj. Marek Budzyński, 1971–1978).

23 listopada 2020 roku żegnaliśmy Panią Marię, która odeszła do męża.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.