Rower Cargo – bidapojazd czy zabawka dla bogaczy?

Publikujemy znaleziony w sieci bardzo dobry tekst. Od jakiegoś czasu aktyw pcha rowery cargo wszędzie i przekonuje jaka to dobroć dla wszystkich i luksus. Więc zainspirowało mnie to do pewnego zebrania faktów na rzecz tego środka transportu:

Zalety i wady?

1. Rowery cargo różnią się ze względu na długość i maksymalną masę ładunku jaki możemy przewieźć (co przekłada się na ich masę). I już w tym miejscu robi się ciekawie, bo przeciętna masa roweru cargo to jest około 50-60 kg co w połączeniu z jego wymiarami (90 cm szerokości plus 220-250 cm długości) co powoduje, że posiadanie takiego roweru przez mieszkańca bloku (chyba, że ma garaż) jest praktycznie niemożliwe, bo ciężko mi sobie wyobrazić, parkowanie czegoś tak wielkiego na parkingu pod blokiem.

2. Kolejnym ciekawym faktem, z którego sobie mało ludzi zdaje sprawę jest koszt takiego roweru, bo możemy kupić rower za 6000 zł, ale on raczej super parametrów nam nie zapewni i przewieziemy nim max 100 kg, ale dla większych ładunków cena roweru już oscyluje od 13 000 zł do nawet 30 000 zł. I teraz pojawia się pytanie kogo będzie stać na rower za 30 000 zł, jeżeli według AAA Auto średnia cena używanego samochodu w Polsce w 2021 roku wynosiła 20 000 zł, a przypominam, że większość Polaków kupuje auta z drugiej ręki. Oczywiście są dotacje do rowerów cargo, ale są one do góra do 50% ceny roweru (nie więcej niż 5 000 zł).

{Warszawskim aktywistom takie prezenty robi ZDM – w tekście poniżej więcej szczegółów}

3. Alternatywą dla rowerów cargo są przyczepki przyłączane do rowerów. Jest to rozwiązanie oczywiście tańsze, ale wiąże się także z gorszymi parametrami np. maksymalna ładowność to około 50 kg, są one także mniej stabilne. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Ciekawostką jest to, że przeglądając sklepy natknąłem się na przyczepkę rowerową dla psa.

4. Większość produkowanych rowerów cargo ma oczywiście wspomaganie elektryczne jest to najczęściej silnik 250 W (maksymalna moc jaką może być doładowany rower).

za; Maciej Wichrowski

A tak ZDM defrauduje pieniądze

 

Tak jesteśmy właśnie okradani! ZDM rozdało „aktywistom” cargo rowery bez rejestracji i homologacji bezpieczeństwa!

 

Czy Zarząd Dróg Miejskich dokonał defraudacji pieniędzy? Dlaczego nie chce wydać dokumentów dot. rowerów cargo???

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *