Nowe Centrum, a wokół syf! Tak wygląda Warszawa Trzaskowskiego!

Od lat ratusz majaczy o tym, że Warszawa to europejska metropolia. Tę metropolitarność ma podkreślić nowy „Plac 5 Rogów” i nowe Centrum Warszawy. To wszystko mistyfikacja, bo otoczenie przypomina o braku gospodarza.

Fakty

Pandemia, poza śmiercią kilkudziesięciu miejsc usługowych, ujawniła porażające oblicze Warszawy, o którym od lat piszemy. Brak ludzi, puste perspektywy, wyludnione ulice ukazały nam ubóstwo naszej Warszawy. W ciągu dwóch tygodni padły kolejne usługi; kurczak na saskiej, parasolki na Ochocie.

Kiedyś duma Warszawy, a dziś Ogród Saski (królewski ogród) przypomina pobojowisko rozjeżdżane przez czołg. Roślinność w stanie śmierci, wylany tam beton robi swoje. Wodozbiór pomazany, faun w brudnej sadzawce obsr..ny przez ptaki. Biedak nic już nie widzi, bo oczy wypełniają mu ptasie odchody. Tylna fasada Pałacu Zamoyskich to waląca się, obsikana rudera. Obok żydowska knajpa z wywalonymi donicami, i wystawionymi worami na śmieci.

Ogrodzenie kościoła franciszkanów (Senatorska) przypomina peryferie małej wsi. Tak wygląda zresztą całe otoczenie świątyni. Zniszczone, zagrzybione, walące się. Biolodzy mogą już tam robić badania. Otoczenie placu Teatralnego brudne, krzywe. Fasada ratusza (niedawno postawionego) poniszczona.

Nowy Świat, Krakowskie przedmieście jako tako się trzyma. Ale masa fasad domów się sypie

Chmielna to suma sypiących się baraków, z narożną kamienicą Gebethnera włącznie. Od Nowego Światu do Kina Atlantic, Chmielna to Jeden Wieki S… Cztery dni temu miasto nie zgodziło się na obniżenie czynszu knajpom, które ewentualnie mogłyby nawet zwęzić ulicę. To zapewne uderzyło w wyborców Trzaskowskiego, którzy też zaczynają otwierać oczy.

Pasaż Italia (na zdjęciu) mieści się tuż przy ul. Chmielnej

Dawny pasaż Italia na zapleczu kamienicy przy Nowym Świecie 25, którą w 1926 r. nabył Włoch Alfredo Frassati, dla swojej córki, żony polskiego dyplomaty i arystokraty, Lucjany Gawrońskiej -Frassatti, córki właściciela dziennika „La Stampa”. Pasaż gościł wiele znanych lokali takich jak Bodega, Café Italia czy Café Milano, swojego czasu znajdowało się tu nawet kino. Na tyłach domu wzniósł wielką salę, w której urządził kawiarnię „Italia”. Wzdłuż kawiarni biegł korytarz, który wychodził na podwórko kamienicy przy Chmielnej 7. Tak właśnie powstał pasaż Italia…
Szkoda, że od lat nie ma pomysłu na zagospodarowanie tej ciekawej powierzchni zalewanej… ciepłym moczem przez miejscowych żulików, bezdomnych itp.
To źle zarządzane, poważnie chore miasto

Od lat piszemy, że JEDYNYM obiektem, który pobudzi tę przechodnią część miasta, jest historyczny Dom Braci Jabłkowskich, który poza księgarnią (bardzo dobrą) jest martwy. Już nawet „aktyw” się tam już nie spotyka. Dopóki miasto i właściciele Domu nie dogadają się, nic nie poprawi tej części Warszawy. Wszystko inne to marność!

To źle zarządzane, poważnie chore miasto, które ma kasę na idiotyzmy nikomu niepotrzebne, nie podnoszące jakości naszego życia, ale wydające kasę na eksperyment niszczycielskiej inżynierii społecznej. Co gorsza firmują to naprawdę dobrzy varsavianiści, którzy za kasę zrobią wszystko.

Warszawa od lat zaczyna przypominać slamsy, ale pandemia pokazała jak w strasznym tempie to idzie. Dodatkowo ZDM prowadzi szybki proces deestatyzacji miasta stawiając plastykowe g…na, które nie mają racji bytu. Grupa oszołomów postanowiła zadbać o nasze życie, i w tym celu karmi nas badziewiem, często gęsto nielegalnym!

 

 

 

 

 

 

Tak wygląda Centrum Warszawy, Pasaż Italia przy Nowym Świecie i wjazd bramny przy ul. Zgoda (tam gdzie ma być europejsko – zdjęcie główne). Spokojnie, tego jest więcej!

Taki wpis pojawił się na naszych łamach równo rok temu, w styczniu 2021 roku. Czy coś od tego czasu się zmieniło??

Zdj. M. Wasilewicz, „Grupa po Warszawsku”, „Skarby Warszawy, Igor Strojecki, Kolekcjonerzy Czasu, Portal Warszawski

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.