PGE podejmowało w tym roku w Warszawie szereg działań społecznych, kulturalnych, i edukacyjnych

PGE to nie tylko energia, bo działania firmy wychodzą daleko poza ten obszar. W tym roku na przykład dzięki swojej roli mecenasa, PGE podejmowało w tym roku w Warszawie szereg działań społecznych, kulturalnych, i edukacyjnych.  

Na różnych polach

1. Konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, który rozpoczął się w sierpniu tego roku, potrwa aż do stycznia 2022 roku, W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a bieżący rok został ogłoszony rokiem tego wybitnego polskiego poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej. Mecenasem konkursu jest Fundacja PGE.

2. Fundacja PGE wsparła wymianę krzyży brzozowych na kwaterze Batalionu „Zośka” na Powązkach Wojskowych. Dalsze prace remontowe na kwaterze prowadzone były jesienią tego roku.

3. Darowizna od Fundacji PGE została przeznaczona na wymianę oświetlenia na Starych Powązkach. Projekt będzie realizowany w ramach prac remontowo – konserwatorskich alejek w najstarszej i najcenniejszej pod względem historycznym oraz artystycznym części cmentarza. Będą one polegać na ułożeniu nowych kamiennych nawierzchni wraz z ich oświetleniem oraz wykonaniu latarni, które swym kształtem nawiążą do tych znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy.

 

 

4. Kolejne działanie to rewitalizacja Placu Męczenników na Warszawskiej Woli – miejsce kaźni 30 redemptorystów. Objęła m.in. uporządkowanie zieleni na terenie placu, wymianę krzyża, postawienie dwóch pomników oddających hołd duchownym i żołnierzom Armii Krajowej zamordowanym podczas Rzezi Woli oraz renowację pomnika oddającego hołd mieszkańcom Woli. Wykonano również tablice informacyjne w języku polskim i angielskim, które umożliwiają turystom poznanie historii Warszawy podczas II wojny światowej.

5. PGE Polska Grupa Energetyczna dla ratowania istniejących Tablic i przywrócenia pomnikom należnej im rangi w 2018 roku, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zainicjowała projekt „Tablice Pamięci”. Został on objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

W ramach projektu „Tablice Pamięci” Fundacja PGE przeprowadziła inwentaryzację, w ramach której została wykonana dokumentacja zdjęciowa każdego miejsca, przeprowadzono kwerendę każdej tablicy, przetłumaczono treści tablic na język angielski. Powstała również strona internetowa www.tablicepamieci.pl oraz aplikacja mobilna „Tablice Pamięci”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play oraz App Store. W aplikacji znajduje się mapa ze 167 lokalizacjami tablic Karola Tchorka. Za pomocą nawigacji można dotrzeć do dowolnej z nich i przeczytać historię z nią związaną.

 

 

6. 25 września tego roku, na Placu Piłsudskiego odbył się koncert „Warszawa – Miasto Bohaterów”. Był to hołd oddany wszystkim mieszkańcom stolicy, których bohaterstwo i odwaga w czasie okupacji niemieckiej są często zapominane. Koncert oraz wystawa zostały przygotowane przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych we współpracy z Fundacją PGE w ramach projektu „Tablice Pamięci”.

7. Również w tym roku się odbyła się premiera filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Grupa PGE pod tytułem: „Pseudonim Cubryna”. W Elektrowni Warszawskiej przez całą okupację niemiecką działała dobrze zorganizowana konspiracja. Dowodził nią ówczesny dyrektor Elektrowni – kpt. Stanisław Skibniewski „Cubryna”. 1 sierpnia 1944 roku oddział „Cubryny” liczył 106 pracowników Elektrowni. Dzięki ich męstwu, nie tylko udało się przejąć kontrolę nad Elektrownią już pierwszego dnia Powstania, ale co najważniejsze, utrzymać dostawy energii elektrycznej dla walczącej Warszawy. Oddział mając do dyspozycji zaledwie cztery pistolety maszynowe Błyskawica, ok. 20 pistoletów i granaty musiał stawić opór 180 świetnie uzbrojonym niemieckim żołnierzom.

8. PGE był również mecenasem obchodów w tym roku 77 rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

9. Fundacja PGE w tym roku przekazała darowiznę na pomoc dla podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża – kombatantów i Powstańców Warszawskich. Środki zostaną przeznaczone na pomoc psychologiczną, socjalną i bytową oraz rehabilitację podopiecznych Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego „OKO” z Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK.

9.  Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła kolekcja nieznanych dotąd 59 oryginalnych fotografii z Powstania Warszawskiego. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego fotografa ukazują powstańcze miasto z innej perspektywy i stanowią cenny dokument historyczny. Zakup zdjęć wsparła PGE Polska Grupa Energetyczna.

10. PGE kolejny raz została fundatorem zbioru dokumentów oddziałów powstańczych, które zostały przekazane do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w celu uzupełnienia bezcennej kolekcji archiwaliów. Szczególnie dla nas ważne jest to, że te dokumenty dotyczą walk powstańczych, które miały miejsce w rejonie Ronda de Gaulle’a i ulicy Mysiej w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PGE. To właśnie w tych okolicach toczyły się m.in. walki Batalionu „Miłosz” czy Batalionu Iwo, których raporty, meldunki i rozkazy, dzięki naszemu wsparciu, można już oglądać w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

11. W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin oraz 40. rocznica śmierci, a także beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dlatego też rok 2021 został ustanowiony rokiem Prymasa Tysiąclecia. Z tej okazji Fundacja PGE zaangażowała się w projekty z dziedziny kultury i sztuki, upamiętniające osobę Kardynała. Jedną z inicjatyw, w którą włączyła się Fundacja PGE był projekt „Społeczna Krucjata Miłości – dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, który został zorganizowany m.in. w Prudniku, miejscu więzienia Prymasa w latach 1954-1955. Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy o życiu i wartościach prezentowanych przez Prymasa Tysiąclecia. W ramach projektu zaplanowane zostały, m.in.: sadzenie buków kardynalskich na terenie województwa opolskiego, przygotowanie projektu Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Klasztornej Górze w Prudniku, czy też organizacja koncertu.

12. Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego to cykliczne wydarzenie kulturalne poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, kompozytorów i działaczy niepodległościowych. W tym roku odbyła się już VIII, wyjątkowa edycja festiwalu, związana z 80. rocznicą śmierci Paderewskiego. Wydarzenie odbyło się w dniach 3 – 13 listopada w Warszawie. Partnerem festiwalu została PGE Polska Grupa Energetyczna.

13. 10 października podczas Święta Piłki Nożnej, wybitny polski trener piłki nożnej Kazimierz Górski został oficjalnym patronem PGE Narodowego. Osoby, które w tym dniu odwiedziły arenę, miały okazję zobaczyć m.in. mecz pokazowy rozegrany przez kadrowiczów Jerzego Engela oraz polskich parlamentarzystów. Na wydarzenie zaprasiła PGE Polska Grupa Energetyczna i operator stadionu PGE Narodowy.

14. PGE zostało mecenasem rearanżacji ekspozycji Galerii Sztuki XIX wieku, gdzie prezentowanych jest około 300 obiektów w nowej, barwnej (niektóre sale mają dedykowane kolory, np. ekspozycja Wyspiańskiego) i infograficznej oprawie, w tym arcydzieła polskiego malarstwa oraz – szerszy niż dotychczas – wybór twórczości rzeźbiarskiej. Odwiedzający Galerię Sztuki XIX wieku będą mogli podziwiać prace najwybitniejszych polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego oraz wielu innych. Dziełom polskim towarzyszyć będą wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich oraz fińskich.

 

15. Fundacja PGE przekazała darowiznę na zakup archiwaliów po Edwardzie Ładkowskim ps. „Kulawy”. Pozyskane dokumenty zasilą zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. St. por. Edward Ładkowski ps. „Kulawy” w czasie Powstania Warszawskiego był dowódcą I plutonu 2 kompanii batalionu „Miłosz”, odznaczony Orderem Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.

16. PGE Polska Grupa Energetyczna, w ramach rozwoju współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, sfinansowała rozbudowę audioprzewodnika Muzeum o kolejne wersje językowe m.in. niemiecką, francuską i hiszpańską. W ostatnich latach zakres współpracy znacznie się rozszerza, a PGE swoim patronatem obejmuje kolejne autorskie inicjatywy Muzeum.

17. Fundacja PGE przekazała kolejną darowiznę dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego na zakup oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Na zbiór składają się raporty, sprawozdania z walk, meldunki sytuacyjne z oddziałów wchodzących w skład II Rejonu I Obwodu Śródmieście Południe AK. PGE kolejny raz została fundatorem zbioru dokumentów oddziałów powstańczych, które zostaną przekazane do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w celu uzupełnienia bezcennej kolekcji archiwaliów. Szczególnie dla nas ważne jest to, że te dokumenty dotyczą walk powstańczych, które miały miejsce w rejonie Ronda de Gaulle’a i ulicy Mysiej w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PGE. To właśnie w tych okolicach toczyły się m.in. walki Batalionu „Miłosz” czy Batalionu Iwo, których raporty, meldunki i rozkazy.

Przyszły rok szykuje się równie owocny.

 

 

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły