Polska lokomotywa na wodór z nagrodą Dobry Wzór 202!

Podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku odbyła się prezentacja prototypu lokomotywy z napędem wodorowym produkcji naszej rodzimej, bydgoskiej Pesy. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Prace nad projektem zeroemisyjnej lokomotywy trwały dwa lata. Lokomotywa została zaprojektowana przez Bartosza Piotrowskiego, wykładowcę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dobry Wzór

Kolejny sukces do kolekcji – nagroda Dobry Wzór 202 dla projektu lokomotywy wodorowej SM42-6Dn, wyprodukowanej przez PESA dla Orlen Koltrans.

Projektanci lokomotywy, nasz zdolny wykładowca, Bartosz Piotrowski odpowiedzialny za bryłę zewnętrzną i Krzysztof Nogowski, autor kabiny maszynisty, oprócz nagrody Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, otrzymali również Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Modernizacja SM42 była wyzwaniem zarówno dla zespołu inżynierów, jak i designerów PESA. lokomotywa zyskała bowiem nie tylko innowacyjny napęd zasilany z paliwowych ogniw wodorowych, ale również nowoczesny wygląd, którego minimalistyczna stylistyka nawiązuje do aktualnych trendów.

Pierwotna forma SM42 (pozostała tylko ostoja/rama i część układów biegowych) uległa całkowitej zmianie – kabinę przeniesiono na środek pojazdu, a uzyskaną dzięki temu zabiegowi przestrzeń przeznaczono na rozmieszczenie dodatkowego wyposażenia technicznego, w tym ogniw paliwowych i zbiorników z wodorem.

Kabina maszynistów jest dwukierunkowa, posiada część socjalną i system klimatyzacji. W zakresie ergonomii wyzwaniem było zapewnienie możliwe jak najlepszej widoczności prowadzącemu pojazd przy ograniczeniach skrajni (dostępnej przestrzeni) oraz optymalne rozplanowanie funkcji w generalnie ograniczonej przestrzeni kabiny.

Manewrowa lokomotywa wodorowa została po raz pierwszy zaprezentowana na Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako we wrześniu tego roku. W tej chwili pojazd jest w fazie uruchomien, a do eksploatacji na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku trafi jesienią 2022.

Gratulujemy

za; Wydział Wzornictwa ASP Warszawa

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły