TVP ma wypłacić 10 tysięcy zł zadośćuczynienia i kolejne 10 tys. na organizację wspierającą uchodźców

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok nakazujący TVP emisję tuż przed programem „Minęła 20” przeprosin pod adresem Khedi Alievy, uchodźczyni z Czeczenii (na zdjęciu), wypłatę 10 tysięcy zł zadośćuczynienia i wpłatę kolejnych 10 tys. na organizację wspierającą uchodźców – podaje oko.press.

O co chodzi?

Chodzi o Khedi Alieva, która przyjechała do Polski z Czeczenii razem z trójką dzieci w 2012 roku. Minęło osiem długich lat, zanim otrzymała w naszym kraju tzw. ochronę uzupełniającą – dającą pełne prawo pobytu – mimo że w Czeczenii rosyjscy żołnierze zamordowali jej męża stała się jednym z celów nagonki TVP wymierzonej zarówno w prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jak i w uchodźców i imigrantówrelacjonuje OKO.press.

Przed wydaniem programu „Minęła 20” TVP wyemitowała materiał uderzający w Radę Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Znalazły się w nim sceny zamieszek i obrazy agresywnego tłumu z różnych krajów – mające ilustrować tezę, jakoby imigranci również w Gdańsku mieli stanowić zagrożenie dla porządku publicznego. A także fotografia Khedi Alievy z Pawłem Adamowiczem – wykonana przy okazji odbierania nominacji do Rady i wykorzystana przez TVP bez zgody Alievy.

Adamowicz

Paweł Adamowicz zaś został w  przedstawiony jako niebezpieczny szaleniec zamierzający sprowadzić na Polaków śmiertelne zagrożenie. Khedi Alieva miała zaś owo „zagrożenie” obrazować. Po licznych skargach widzów TVP zdecydowała się usunąć ten materiał z serwisów internetowych i mediów społecznościowych.

Jaka kara?

W pierwszej instancji powództwo zostało oddalone, ale w drugiej – i ostatecznej – czyli przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zapadł wyrok nakazujący TVP:

  • wyemitowanie przeprosin przed jednym z najbliższych wydań „Minęła 20”;
  • wypłatę Alievej 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia;
  • wpłatę kolejnych 10 tysięcy złotych na wybraną organizację zajmującą się wspieraniem uchodźców i imigrantów.

Jak podaje OKO.press wyrok jest prawomocny.

za; OKO.press.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *