Ul. Polna stanie się nową turystyczną atrakcją? Właśnie odsłoniła swoje przedwojenne oblicze

Portal Warszawski cztery lata temu jako pierwszy zwrócił uwagę na wartość historyczną warszawskich bruków, które wpisane były, i nadal są wpisane w nasze miejskie DNA. Kolejny przedwojenny bruk wpisze się wspaniale we współczesną tkankę miejską.

Ulica Polna

Stołeczny Konserwator Zabytków właśnie poinformował, że Pod cienką warstwą asfaltu znajduje się przedwojenny, bazaltowy bruk. W wielu miejscach zachowany w dobrym stanie. Prace, które prowadzone były według projektu zaakceptowanego przez konserwatora wojewódzkiego nie zakładały zachowania bruku na całej nawierzchni (tylko na miejscach parkingowych), ale ostatnie odkrycie zweryfikowało nasze plany.

Zarząd Terenów publicznych wspólnie z  biurem konserwatora zdecydował o zachowaniu 100% historycznego materiału na tej ulicy. Częściowo na miejscach parkingowych, ale w dużym fragmencie także na jezdni. O zgodę na takie działanie trzeba będzie poprosić teraz wojewódzkiego konserwatora.

W części bruk trzeba będzie powtórnie ułożyć (zmiana wysokości jezdni), ale jest szansa, że spory jego fragment nie będzie w ogóle ruszany.

za; SKZ

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *