Od piątku załamanie pogody. Nadchodzą śnieżyce!

Do zapowiadanych na piątek śnieżyc zostało już niespełna 64 h, czas zatem przyjrzeć się co w tej chwili mówią modele numeryczne. Jeśli mielibyśmy porównać sytuację pogodową ze światem kulinarnym, to możemy powiedzieć, że dzisiejsze opady śniegu były zaledwie czekadełkiem, a główne danie czeka nas w piątkowe popołudnie i w nocy z piątku na sobotę – informuje Info Meteo – Warszawa.

Analiza

Warto w tym miejscu dodać, że niż, który ma nam przynieść załamanie pogody już się formuje u wybrzeży Hiszpanii. W kolejnych godzinach będzie się przemieszczał nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Włoch, a następnie przejdzie nad Alpami i będzie kierował się nad Polskę. Jak to zwykle bywa w przypadku tego rodzaju ośrodków barycznych jego trajektoria jest bardzo trudna do przewidzenia, a każde odchylenie o 50-100km względem prognoz może znacząco wpłynąć na rodzaj opadów.


 

 


W tej chwili największe szanse na śnieżyce w Warszawie daje model GFS i ECMWF, czyli dwa najbardziej popularne modele. Według nich centrum niżu miałoby się przemieszczać od Małopolski w stronę lubelszczyzny. Taka trajektoria niżu dawałaby szanse na wielogodzinne opady śniegu od Śląska przez woj.łódzkie , świętokrzyskie, mazowieckie aż po Podlasie i Suwalszczyznę. Spaść mogłoby od kilku do nawet 10-15cm mokrego, ciężkiego śniegu . Nieco innego zdania jest model UM czy chociażby ARPEGE. To pokazuje z jak niezwykłą i niepewną sytuacją mamy doczynienia. Najprawdopodobniej w miarę miarodajne prognozy będziemy mogli podać dopiero w czwartkowy wieczór.

za; Info Meteo – Warszawa

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły