Obraz Andrzeja Wróblewskiego może być najdrożej sprzedaną pracą w historii

„Klasycy awangardy po 1945 roku” to pierwsza z trzech aukcji sztuki współczesnej DESA Unicum w najgorętszym sezonie na rynku sztuki. Łączna wartość prac wystawionych na wszystkich trzech aukcjach może wynieść ponad 60 mln zł.

Nawet na 15 mln zł estymowana jest cena obrazu „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego

To absolutny rekord w historii polskiego malarstwa. Unikatowe, dwustronne dzieło jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych, trafi pod młotek już 30 listopada podczas aukcji „Sztuka współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum – najważniejszego wydarzenia na krajowym rynku kolekcjonerskim. Tylko w 2020 roku największy dom aukcyjny w Polsce sprzedał dzieła powojenne za ponad 100 milionów zł, co dało mu ponad 50 proc. udziałów w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie. W ofercie listopadowej aukcji znajdzie się łącznie aż 65 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej, w tym wybitne dzieła Romana Opałki, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora oraz Edwarda Dwurnika.

Górna estymacja wartości dzieł wystawionych na aukcji to blisko 38 mln zł, co oznacza, że może to być największa wartościowo aukcja sztuki w historii polskiego rynku.

„Dwie mężatki”

Słynne „Dwie mężatki” uznawane są za dzieło zwiastujące socrealizm, który dla młodego wówczas Wróblewskiego był zarówno jedynie słusznym programem, jak i źródłem utraty swobody artystycznej. Jak sam zaznaczył: „wymyśliłem między innymi głęboką prawdę, że tylko wtedy nikt mi nie będzie narzucał socrealizmu, jeżeli ja sam będę go narzucał innym”. W efekcie stał się prekursorem nowej figuracji, współczesnego realizmu, jak również nowej ekspresji.Wystawiony na aukcji DESA Unicum obraz „Dwie mężatki” („Dwie młode mężatki”) Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej, reprodukowanym w wielu katalogach i opracowaniach, a także wystawianym na najważniejszych ekspozycjach poświęconych wielkiemu artyście. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii „Kontrastów społecznych”. Obraz, którego estymacja cenowa sięga rekordowego poziomu 10 – 15 mln zł, przestawia dwie, wyznające odmienne wartości, kobiety. Jedną z nich jest zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka, tuląca w ramionach nagie dziecko. Praca ta, jak wiele kompozycji krakowskiego artysty, jest dwustronna. Na jej odwrocie znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim”  ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Andrzej Wróblewski

Andrzej Wróblewski ma status postaci mistycznej, która realizacji własnej wizji sztuki poświęciła całe swoje, zaledwie 30 – letnie życie (artysta zginął w 1957 roku podczas wycieczki w Tatrach). Mówi się o nim, jako o młodym, nadwrażliwym, doświadczonym wydarzeniami II wojny światowej, ale żyjącym i tworzącym niezwykle intensywnie artyście. 30 listopada wystawiony zostanie również „Pejzaż z wysokim niebem„, który Wróblewski stworzył w 1953 roku. Jego estymacja cenowa to 2 – 4 mln zł.

za; DesaUnicom

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *