My polegliśmy! Oto tekst Ursynowskiego Dyktanda – sprawdźcie ile błędów byście zrobili

Myślicie, że wiecie jak się pisze piegża, strzyżyk czy szczeżuja? To sprawdźcie czy wiecie kiedy się pisze „więc” z „by” – razem, a nibynóżkę z dywizem. I jak się pisze o przekopanej Wiśle. Na przekopie polegli najlepsi – pisze Iza Kraj, dziennikarka Super Expressu, a osobiście nasza przyjaciółką.  Tak było na Ursynowskim Dyktandzie.

Autorzy

Docent Grażyna Majkowska, która zabawiła się w Tuwima i urządziła wierszowane dyktando niczym „Ptasie radio”, zachwyciła uczestników. Bo miało być trudno! Inaczej co to by była za zabawa. A tak, choć zęby zgrzytały a czoło się marszczyło, radocha z pisania XVI Ursynowskiego Dyktanda była doskonała! Przytaczam tekst dyktanda. Sprawdźcie ile błędów byście zrobili.

Na wpół ornitologicznie

Pokrzewka piegża czarnołbista rzeżuchę zżarła, nawet przegrzebka. „Więcbym umarła, chociażem krzepka?

Czarcikęs schrupię! Nie mam ni ździebka”. Żeń-szeń i pierzgę pszczelą zażyła i przeżyła. Szczeżuja wielka, omułkiem zwana (ma niby-nóżkę ta skójka szczwana) w Przekopie Wisły wraz z perłoródką chrzęszczą, chroboczą na przekór smutkom.

Czmychnęły w chaszcze trzy przepiórzyce i woleoczko, zna okolicę, wszak, by przechytrzyć bekasa kszyka, w trzcinie wpółzżętej żwawo pomyka.

Nie śmichy-chichy to, nie przelewki, ten huncwot strzyżyk jest nader krewki, pójdźka z pustułką więc pierzchły w trzcinę.

I z nagła ścichły, bo za kominem coś szuru-buru i krętu-wętu, jestżeli powód do zamętu?

Czyby to kulik albo kobuz, może myszołów, ptasi łobuz?

To wespół w zespół z dzierzbą czyżyk uhlę przegnały, pomagał strzyżyk. Ja wszystkie ptaki kocham en bloc, może nie całkiem, nie znoszę srok.

Żerują, siedzą hardo na żerdzi i kłamią. Brzechwa tak twierdzi.


 

 

Iza walcząca na Ursynowskim Dyktandzie

I jak, dalibyście radę?

Dzięki Iza za tekst dyktanda

zdj. Marcin Smulczyński, SuperExpress

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *