Co dalej z Budżetem Obywatelskim? Czyżby początek koniecznych zmian?

Blisko ośmioletnie doświadczenie organizacji Budżetu Obywatelskiego skłania nasze środowisko bezpartyjnych samorządowców w Warszawie do refleksji i przekazania pewnych postulatów naprawy tego mechanizmu na ręce organizatora, jakim jest Prezydent m. st. Warszawy – czytamy na stronie Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Słabe strony

Dotychczasowa praktyka powoduje, że zgłaszane projekty nie cieszą się zbyt wielkim poparciem, frekwencja w głosowaniu jest kompromitująco niska, a wiele projektów przyjętych do realizacji budzi sprzeciw oraz generuje konflikty. Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem kwestionowania wyników głosowania. Proces wyboru coraz bardziej preferuje pewne grupy społeczne przy coraz bardziej widocznej dyskryminacji innych mieszkańców. Procesy dyskryminacyjne dotykają również tych mieszkańców, którzy zamieszkują zasoby i tereny niebędące własnością m.st. Warszawy. W procesie decydowania o wydatkowaniu pieniędzy samorządu uczestniczą osoby niewytwarzające ich oraz osoby nieletnie nieposiadające zdolności do czynności prawnych.

Debata

Chcemy ten stan rzeczy przedyskutować i zaproponować pewne zmiany. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do debaty, która odbędzie się 22 listopada o godz. 17.00 w Bemowskim Centrum Kultury przy ulicy Górczewskiej 201.

Prelegentami w debacie będą:

Pani Barbara Domańska – radna dzielnicy Praga Północ (Klub Kocham Pragę), były koordynator Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy.

Pan Jakub Gręziak zastępca burmistrza dzielnicy Bemowo ( Klub Wybieramy Bemowo).

Pani Barbara Laszczkowska – radna dzielnicy Ochota (Klub Zawsze z Ochotą) autorka wielu projektów z Budżetu Obywatelskiego.

Organizatorem debaty jest Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

Do poprawy są natychmiast!

1. Niezbędna jest możliwość głosowania negatywnego! Bez tego z czystej matematyki wynika, że zorganizowana mała grupka jest w stanie narzucić większości swoje projekty, a ta większość nie ma ich jak odrzucić.

2. Trzeba zlikwidować głosowanie niemowlaków i ludzi którzy tylko identyfikują się jako warszawiacy.

3. Uszczelnić system głosowania. (możliwość głosowania na fikcyjne dane i wymyślony PESEL).

Bez tych zmian BO nie powinien być w ogóle kontynuowany, ponieważ jest zaprzeczeniem partycypacji.

Warto też zaprosić mieszkańców Służewa nad Dolinką, którzy dzielnie walczyli z projektem Roberta Buciaka, niszczącym tereny nad kanałkiem i polegli w starciu z machiną urzędniczą. Projekt został zrealizowany siłowo, z obstawą Straży Miejskiej.

Portal Warszawski będzie na tej debacie.

Już dawno pytaliśmy⤵⤵

 

Czy budżet obywatelski ma jeszcze sens❓❓

PW

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły