185 lat temu urodził się przyszedł na świat twórca polskich świdermajerów, genialny ilustrator – Michał Andrioli.

Elwiro Michał Andriolli (1836-1893) to jeden z najbardziej znanych ilustratorów drugiej połowy XIX wieku pomnikowych dzieł literatury polskiej i obcej.  Swoją twórczością porusza wyobraźnię czytelnika utworów, do których tworzył ilustracje. Wielki miłośnik muzyki Stanisława Moniuszki, obrazów Jana Matejki oraz twórczości Adama Mickiewicza. Zresztą jako pierwszy zilustrował „Pana Tadeusza”. Uczestnik Powstania Styczniowego. Po zesłaniu w głąb Rosji wrócił w 1871 roku do Warszawy gdzie przyczynił się do rozwoju warszawskiego ilustratorstwa.

Rys biograficzny

14 listopada 1836 r. w Wilnie urodził się Michał Elwiro Andriolli -Był synem Franciszka Andriollego i Petroneli Gośniewskiej. Francesco Andriolli urodził się w 1794 r. w Brentonico w pobliżu miasta Rovereto w Tyrolu. W 1812 r. uczestniczył w kampanii napoleońskiej, a po klęsce Wielkiej Armii, w randze kapitana, trafił do niewoli rosyjskiej. W 1818 osiadł w Wilnie, gdzie wkrótce rozpoczął współpracę z „Kurierem Litewskim” nazywając się „artystą wydoskonalonym w snycerstwie tak z drzewa, jako też i z kamienia”…W grudniu 1873 roku Andriolli kupił ziemię (prawie 2 ha) tzw. kolonię Stasinów koło Nowomińska w granicach dzisiejszego Mińska Mazowieckiego. W 1875 roku proboszcz parafii nowomińskiej pobłogosławił związek małżeński Elwira Michała Andriollego z Natalią Heleną Tarnowską. Nowe wyzwania oraz tragiczne wydarzenia z 1878 roku – śmierć półtorarocznej córeczki, a następnie śmierć matki, a także zauroczenie Doliną Świdra, przyczyniły się do zmiany miejsca zamieszkania.

Świdermajery

W 1880 roku Andriolli zakupił część folwarku Anielin (ok. 202 ha) rozciągającą się po obu brzegach rzeki Świder, od ówczesnego i dzisiejszego mostu kolejowego aż prawie do ujścia Świdra do Wisły. Nazwał ją Brzegi. W Brzegach jako pierwszy w tych okolicach wybudował drewniane, bogato zdobione domy letniskowe z przeznaczeniem na wynajem dla gości. Zapoczątkował w ten sposób istnienie stylu nadświdrzańskiego – dziś potocznie zwanego świdermajer.

W latach 1873-1893 był parafianinem kolejno nowomińskim i karczewskim. Pracownię posiadał w Stasinowie, a następnie w Brzegach oraz w Warszawie, a w latach 1883-1886 w Paryżu – gdzie również mieszkał. W 1893 roku wyjechał do Nałęczowa z powodu złego stanu zdrowia. Tam zmarł i został pochowany.

Andriolli kochał życie towarzyskie, ale cechowała go również postawa głębokiej refleksji nad historią, literaturą i pięknem przyrody.

Był epigonem romantyzmu i prekursorem pozytywizmu.

6 mln zł na mazowieckie zabytki. Nabór właśnie ruszył, a Portal Warszawski włącza się w kolejny projekt

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.