Blisko 7 mln złotych rocznie wypływa z kasy KOWR na warszawski „Gdański Business Center”???

Parę dni temu pisaliśmy, że mijają 4 lata starań samorządu i mieszkańców wschodniej Białołęki o pozyskanie działki Skarbu Państwa będącej w zarządzaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa po szkołę i park miejski.  W maju 2020 roku UKSW stała się właścicielem ponad 13ha działki przy ulicy Chudoby.

Przez ten czas uzbierało się ok. 21 mln złotych

Blisko 7 mln złotych rocznie wypływa z kasy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na puste przestrzenie biurowe. Ośrodek pilnie poszukuje najemcy lub chętnego do cesji umowy. Chodzi o ponad 5600 m2 na 5 piętrach, 30 miejsc postojowych w Gdańskim Business Center, gdzie stawka miesięczna za wynajem to 19 eur/m2 plus opłata eksploatacyjna 16 zł/m2.

źródło: https://www.officelist.pl/oferta/gdanski-business-center-a

Biurowiec położony jest w atrakcyjnej lokalizacji u zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej, zaledwie 190m od stacji metro Dworzec Gdański. Gabinetowy sposób aranżacji wnętrz należących do KOWR nie jest jednak atrakcyjny w dzisiejszej dobie. Dodatkowo w wyniku pandemii rynek najemców mocno skurczył się i Ośrodek ma duże kłopoty z pozbyciem się kosztownej, acz zupełnie zbędnej dzierżawy.

Powierzchnia w budynku wynajmowana jest co najmniej od 2018 roku. Przez ten czas uzbierało się ok. 21 mln złotych. Cóż, kto bogatemu zabroni…

Źródło: https://www.kowr.gov.pl/oferta-podnajmu-cesji-powierzchni-biurowej

Niezrozumiała niechęć do przekazana działki samorządowi

Podczas gdy miliony przeciekają przez palce instytucji publicznej, ta w absurdalny sposób broni się przez przekazaniem działki samorządowi pod budowę nowej szkoły oraz terenu rekreacyjnego z parkiem miejskim.

W odpowiedzi z czerwca 2021 roku możemy przeczytać, iż „grunty położone na terenie Miasta Stołecznego Warszawy to grunty o znacznej wartości, a przeznaczenie ich na tereny parku mogłoby budzić obawę z punktu widzenia finansów budżetu państwa.”

Takich obaw nie podziela jednak wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, który stwierdza, że „(…) obowiązujące przepisy pozwalają na przekazywanie przez KOWR samorządom nieruchomości w celu tworzenia terenów zieleni, na których zazwyczaj znajdują się obiekty związane z kulturą fizyczną, sportem i rekreacją.

źródło: https://www.senat.gov.pl/diariusz/posiedzenia-komisji/art,13551,23-marca-2021-r-.html

Powyższe doprecyzowuje Pani Lidia Kotańska, Dyrektor Departamentu Spraw Ziemskich w Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – „(…) już w tej chwili ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa umożliwia przekazywanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jednostkom samorządu terytorialnego nieruchomości na cele kultury i kultury fizycznej. W rozumieniu ustawy o ochronie przyrody te cele kultury i kultury fizycznej to są również cele tworzenia terenów zieleni, w tym m.in. parków, służących wypoczynkowi, na których zazwyczaj znajdują się lub planowane były do utworzenia obiekty związane z kulturą fizyczną, sportem i rekreacją.

źródło: https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/przebieg,9056,1.html

Milczenie

Ośrodek przemilcza także fakt, że w rejonie Lewandowa (obręb 4-16-38) w latach 1998-2018 ówczesna Agencja Nieruchomości rolnych sprzedała ponad 55 ha terenów głównie deweloperom, którzy teraz tak intensywnie zabudowują okolicę. Na terenach, które miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczył na usługi handlu, państwowa spółka (Polski Holding Nieruchomości z ponad 70% udziałem Skarbu Państwa) zbudowała już 3 wielkie osiedla mieszkaniowe (Lewandów Duży, Mały i Leśny) a niedawno rozpoczęła budowę kolejnego na ponad 500 mieszkań (Młoda Białołęka). W żadnej ze swoich inwestycji PHN nie przewidział ani jednego lokalu usługowego, pomimo, że według miejscowego prawa zabudowa wielorodzinna dopuszczalna jest jedynie jako uzupełnienie funkcji podstawowej, jaką są usługi.

Pisaliśmy o tym na naszych łamach w kwietniu 2021 roku: https://portalwarszawski.com.pl/2021/04/30/patodeveloperka-na-bialolece-czy-taka-przyszlosc-nas-czeka/

Nowa szkoła potrzebna na wczoraj

Obecna placówka przy Głębockiej 66 (SP nr 356) planowana na 800 uczniów ma ich ponad 1600! Nawet jeżeli samorząd otrzymałby działkę od KOWR, to i tak biorąc pod uwagę cały proces inwestycyjny, musielibyśmy czekać 3-4 lata na nową szkołę. Tymczasem do 2024 roku w obwodzie szkoły przybędzie blisko 1800 nowych mieszkań (szacunki uwzględniają tylko rozpoczęte budowy). Powyższe przełoży się na ok. 500-600 nowych uczniów, których trzeba będzie jakość „upchnąć”.

 

 

 

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *