Pierwszy system informacji wizualnej warszawskiego metra powstał na początku lat 80-ych

Roman Duszek to rodowity warszawiak, grafik (grafika warsztatowa i przede wszystkim użytkowa). W latach 1953-1959 studiował w na Wydziale Grafiki w ASP w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Rudzińskiego. Po ukończeniu studiów pracował dla szeregu instytucji i wydawnictw w Polsce. W latach 1966–1969 mieszkał w Paryżu. W latach 1978-1984 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Od roku 1984 mieszka w USA, gdzie prowadził zajęcia z komunikacji wizualnej w Szkole Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Illinois. W roku 1990 uzyskał tytuł Profesora na Uniwersytecie Missouri, gdzie organizował program projektowania graficznego. W latach 1979–1983 był wiceprezydentem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA.

Twórca pierwszej wizualizacji warszawskiego metra

Pierwszą linię warszawskiego metra otworzono w 1995, ale system oznaczeń został zaprojektowany już na początku lat 80. XX w. przez Romana Duszka i Ryszarda Bojara.  Duszek jest też twórcą loga i całej identyfikacji bardzo znanego w PRL-u, symbolu ówczesnego luksusu i międzynarodowości, hotelu Victoria w Warszawie (1973-1976). Oprócz zaprojektowania logotypu, Duszek pracował nad systemem nawigacji wewnątrz budynku oraz nad zestawem druków reklamowych i akcydensowych, takich jak: formularze hotelowe, karty menu i rachunki z czterech restauracji hotelowych. Widoczny w logotypie hotelu znak „V” to geometryczne nawiązanie do warszawskiej Syrenki z mieczem.

 

 

 

Następnie Duszek zaprojektował kolejny złożony system wayfindingowy dla szpitala dziecięcego w Prokocimiu (obecnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie), który wówczas był największym i najnowocześniejszym kompleksem szpitalnym.

Jak podaje portal Historia metra w Warszawie planowana jest niedługo wystawa prac Romana Duszka.

 

 

za; Zachęta, wiki, Historia metra w Warszawie

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły