Muzeum Powstania Warszawskiego czeka wielka metamorfoza!

Projekt pracowni Mirosława Nizio zajął pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcja wybrana przez jury spośród 11 zgłoszonych do konkursu, zakłada  rozbudowę przestrzeni i wprowadzenie nowych rozwiązań funkcjonalnych , wynikających z potrzeb rozwojowych instytucji. Wyniki konkursu ogłoszono 19 listopada 2018. Dokładnie 15 lat temu pracownia wygrała konkurs na projekt ekspozycji stałej w tworzonym wówczas Muzeum.

Miasto przekazało teren

26 października 2021 roku umowę w imieniu Prezydenta m. st. Warszawy podpisało Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa. To już kolejne takie porozumienie. W 2019 r. Muzeum nabyło prawo użytkowania na okres 30 lat nieruchomości u zbiegu ul. Przyokopowej oraz ul. Grzybowskiej. Umowa stanowi kolejny krok ku modernizacji i rozbudowie Muzeum Powstania Warszawskiego, na podstawie koncepcji architektonicznej autorstwa Nizio Design International Mirosław Nizio (wyłonionej w konkursie architektonicznym w listopadzie 2018 r.).

 

Przedsięwzięcie zakłada powstanie nowych funkcjonalnych budynków oraz zagospodarowanie terenu wokół kompleksu. Dzięki rozbudowie teren placówki zostanie otwarty na ul. Towarową – jedną z głównych ulic Woli, gdzie zostanie zlokalizowane nowe wejście do placówki. W nowym pawilonie oprócz strefy wejściowej ma się znaleźć sala mogąca pomieścić do 300 osób.


Opracowana przez Mirosława Nizio i jego zespół koncepcja przebudowy Muzeum Powstania Warszawskiego zakłada stworzenie w obrębie obiektu nowych funkcjonalnych przestrzeni, na które zapotrzebowanie pojawiło się w toku działalności placówki. Projekt przewiduje zarówno stworzenie nowej obszernej i wygodnej strefy wejściowej Muzeum, która stałaby się jego wizytówką, jak również nowego zagospodarowania terenu, związanego ze zmianami organizacji ruchu zwiedzających oraz dodatkowej strefy magazynowej – WhiteMad


Pracownia ma za sobą świetne realizacje

Pracownia Nizio Design International powstała w Warszawie w 2002 roku. Założyciel pracowni, Mirosław Nizio, współtworzył i zrealizował wraz z zespołem wystawę stałą Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli jednej z najliczniej i najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Polsce. Jest też współtwórcą projektu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz odpowiada za realizację tejże wystawy. Nizio Design International ma na koncie m.in. projekt architektury i wystawy stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także rewitalizację kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

 


Nowy projekt ma pokazać relację między przeszłością i współczesnością. Obszar będzie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, merytoryczna, będzie związana z wystawą stałą i dotychczasowym budynkiem. Druga – zlokalizowana od strony ulicy Towarowej – stanie się symbolemwspółczesności. Strefa otwarta na miasto będzie się składała z Pawilonu Wejściowego i strefy wejściowej. Od strony głównej arterii komunikacyjnej zostanie zlokalizowane wejście główne na teren Muzeum co pozwoli w projektowanym budynku wyodrębnić rozległą przestrzeń sprzyjającą edukacji, rekreacji, a także refleksji nad treściami związanymi z Powstaniem Warszawskim. Strefa będzie pełnić rolę służebną wobec merytorycznej głównej wystawy stałej. Stanie się też swoistą meta-przestrzenią Muzeum, służącą dialogowi, dyskusji i refleksji – WhiteMad

 


za; Adam Zys – WhiteMad, nizio.com.pl

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły