Caravaggio Na Zamku Królewskim – już od przyszłego tygodnia!

Od 10 listopada 2021 do 10 lutego 2022 r. będzie można podziwiać jedno z najsłynniejszych płócien włoskiego geniusza – „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”, któremu towarzyszyć będzie ponad 40 dzieł innych artystów z Włoch oraz Europy Północnej.

Rys biograficzny

Michelangelo Merisi, znany powszechnie jako Caravaggio, urodził się 450 lat temu w Mediolanie. To jeden z największych malarzy w historii. Geniusz, wizjoner, buntownik, artysta o biografii równie fascynującej jak jego silnie ekspresyjne dzieła.  W świecie sztuki uchodzi za niepokornego reformatora, który odszedł od renesansowych kanonów na rzecz przedstawień dalekich od idealizmu, operujących ostrymi kontrastami i niepokojącym światłocieniem. Choć jego życie było pasmem kontrowersji i mrocznych wyborów moralnych, to właśnie on stworzył najbardziej przejmujące arcydzieła XVII-wiecznego malarstwa sakralnego.


Michelangelo Merisi da Caravaggio, „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”, olej na płótnie, ok. 1597, Civita Mostre e Musei, Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi, Firenze

 


„Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego”

Oprócz obrazu Caravaggia, na wystawę złoży się ponad czterdzieści obrazów autorstwa innych mistrzów włoskich i północnoeuropejskich. Prace takich malarzy jak m.in. Lorenzo Lotto (przedstawienia świętych) czy Battista del Moro (Judyta z głową Holofernesa) pokażą, jak z przedstawianiem głębokiego światłocienia radzili sobie malarze starsi od Caravaggia

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.

za; Zamek Królewski

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły