SKANDAL! Tak wygląda grób Romualda Gutta urodzonego 135 lata temu, wybitnego warszawskiego architekta, urodzonego równo

135 lata temu, 6 lutego 1888 roku w Warszawie urodził się Romuald Gutt (zm. 3 września 1974 tamże), i należy do elity polskich przedwojennych architektów. Był przedstawicielem modernizmu, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Warszawskiej, i autorem znamienitych budynków, które służą nam do dzisiaj – kolonii charakterystycznych  domów jednorodzinnych na Żoliborzu Oficerskim (rejon ulicy Czarnieckiego oraz plac Słoneczny), siedziby centrali Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych z 1928, obecnie Szpital im. W. Orłowskiego czy właśnie gmachu GUS-u.  Aktywnie działał przy odbudowie Warszawy zarówno po pierwszej jak i po drugiej wojnie światowej. Jego pierwsze projekty to budynki dla wsi i małych miast, od lat trzydziestych tworzył także budownictwo mieszkaniowe dla większych miast. Mija równo rok odkąd zaapelowaliśmy do stołecznego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i…cisza!

Zapomniany grób ziemny

Ponawiamy nasz artykuł i apelujemy do Michała Krasuckiego, SKZ, prof. Lewickiego, MWKZ o natychmiastowe działania!

Romuald Gutt zaprojektował między innymi gmach Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, czy też budynek przy ul. Koszykowej, w którym współcześnie mieści się Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska „Cepelek”. Lista projektów tego znakomitego architekta, przedstawiciela modernizmu jest długa. Zapomniany grób ziemny Romualda Gutta odnajdziemy na Cmentarzu Powązkowskim (Starych Powązkach).– informuje varsaviavistyczny blog Bedeker, Rafał Adrian Kraszewski.

 

 

 Jesteśmy mu to winni

Doświadczenia osobistych tragedii podczas II Wojny sprawiły, iż po wojnie brał udział w projektowaniu wielu miejsc pamięci, cmentarzy patriotów i żołnierzy podziemia – Pawiaka, cmentarza w Palmirach, Cmentarza Patriotów w Wawrze, Cmentarza Poległych w Powstaniu Warszawskim, założenie d. KL MajdanekZasiadł m.in z Marią Dąbrowską w jury konkursu na projekt tablic upamiętniających zbrodnie czasów okupacji ( wybrali słynne tablice Karola Tchorka). (Warszawski Modernizm 1905 – 1939).

Apel

Takich zapomnianych grobów, wybitnych warszawiaków, którzy mają trwałe miejsce w pamięci Warszawy, jest naprawdę dużo. Może warto pomyśleć aby środowisko varsavianistów (nie brakuje ich) zajęło się zebraniem danych na temat takich grobów, i rozpoczęło akcję rewitalizacyjne bądź ochrony takich zaniedbanych grobów??


Portal Warszawski

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły