Nową mozaikę przedstawiającą akwarelę Krzysztofa Kamila można podziwiać już na Mokotowie

Mozaika powstała z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 100. rocznicy urodzin poety Pokolenia Kolumbów. Piękna mozaika przedstawiająca akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Poeta” już zdobi mur naprzeciwko wejścia do bramy przy ul. Tadeusza Hołówki 3.

O mozaice

Mozaika wykonana została przez Rafała Rychtera, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzywem jest smalta szklana, którą artysta przywiózł z Włoch. „Są tylko 3 huty na świecie, które produkują ten materiał i jest on opatentowany od lat a jego receptura tajna. Materiał, z którego powstała mozaika jest bardzo szlachetny i trwały (szkoło ma dokładnie tej sam kolor z każdej strony i nigdy się nie zmieni, nawet jak zostanie odłamany)” – mówił profesor na uroczystym otwarciu.


Mozaika to jest swego rodzaju ewenement, do tej pory upamiętnienia, które pojawiały się w mieście to pomniki, tablice, popiersia, czasem też murale. Tutaj po raz pierwszy mamy do czynienia z mozaiką, do tego jeszcze bardzo dobrą artystycznie. Cieszy, że jest to coś nowego, innego, a jednocześnie coś, co tej przestrzeni miejskiej nie szpeci, a jest jej dekoracją – powiedział na odsłonięciu Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków


 

Mozaikę wspólnie z burmistrzem Rafałem Miastowskim i zastępcami Krzysztof Skolimowski, Marek Rojszyk i Anna Lasocka – Wiceburmistrzyni Dzielnicy Mokotów w Warszawie, odsłonili radni Miasta Paweł Lech radny Rady m. st. Warszawy i Paweł Sawicki – radny Rady Warszawy oraz radne dzielnicy Bożena Kosińska Krauze, Natalia Polubiec oraz Joanna Dembowska.

Krzysztof Kamil Baczyński napisał ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań oraz narysował kilkaset rysunków i grafik. W latach 1936-1944 mieszkał w domu przy ul. Tadeusza Hołówki 3 skąd wyszedł walczyć w Powstaniu Warszawskim. Poległ 4 sierpnia 1944 r.

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły