Na ponad 100 Tablicach Tchorka jest już informacja, że to Niemcy, a nie hitlerowcy dokonywali zbrodni na Polakach podczas II wojny światowej

Fundacja PGE we współpracy z Instytut Pamięci Narodowej od 3 lat realizuje projekt „Tablice Pamięci”, którego głównym celem jest umieszczanie tabliczek informacyjnych w języku polskim i angielskim przy tzw. tablicach Tchorka oraz opieka nad tymi pomnikami. Fundacja PGE przeprowadziła dla każdej tablicy wszechstronną kwerendę historyczną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz każdorazowo uzyskała pozwolenie konserwatora zabytków i właścicieli nieruchomości na umieszczeni dodatkowej tabliczki.

Niemcy, a nie hitlerowcy

Na dodatkowych tabliczkach umieszczanych przez Fundację PGE jest między innymi informacja, że to Niemcy, a nie hitlerowcy dokonywali zbrodni na Polakach podczas II wojny światowej. Na 165 zachowanych tablicach ponad 100 posiada już zamontowaną tabliczkę informacyjną. Kolejne są systematycznie montowane.

 

Fundacja PGE chce przywrócić tablicom Tchorka należną im rangę, ponieważ stanowią one jedyną w swoim rodzaju serię pomników pamięci historycznej Warszawy.

 

W ramach projektu, Fundacja PGE planuje również czyszczenie i konserwacje istniejących upamiętnień oraz odnalezienie miejsc zaginionych tablic Tchorka, w celu dodania ich na mapie w aplikacji „Tablice Pamięci” oraz na stronie www.tablicepamieci.pl.

Mecenasem projektu jest;

Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *