To nie żart! Unia Europejska wypowiada wojnę twórcom memów

Pod koniec lipca Komisja Europejska wydała oświadczenie „To już nie jest zabawne: O wykorzystywaniu humoru przez skrajnie…prawicowych ekstremistów”. Zarzuca w nim młodym żartownisiom rasizm i skłonności terrorystyczne. Autor dokumentu twierdzi, że taka aktywność (memy) toruje drogę przemocy.

O lewackim ekstremizmie cisza…

W unijnym oświadczeniu czytamy też o strategiach „prewencji”. Co zakłada plan wojny z „piesełem”, „wojakiem” i „żabą Pepe” (na zdjęciu) – najpopularniejszymi memami prawicy.

Kolejne wytyczne, to wprowadzenie kwarantanny dla ekstremistycznego humoru, zwracanie uwagi na to, że jest on krzywdzący względem innych grup. Ukazanie się oświadczenia wprawiło całe środowisko w śmiech na sali stwarzając kolejny materiał do żartów. Ironia na przestrzeni lat bywała typowym orężem i bezlitosnym narzędziem ruchów, które dokonywały przetasowań politycznych i postaci uzyskujących wpływ na społeczeństwo.

W Polsce Bareja jako najlepiej znany mistrz tego gatunku pokazał nam jak boleśnie szydzić mamy i jak zabić głupotę śmiechem. Śmiech to sprawny oręż w obdzieraniu przeciwnika z jego autorytetu i podminowujący jego pozycję. Już mistrzowie życia duchowego wskazywali na siłę radości w walce duchowej jak też na pewien trik w pokonywaniu pokus: wyśmiać i wyszydzić diabła w jego zamiarach.

Na oświadczenie eurokratów młodzi konserwatyści mają odpowiedź: wyszydź to i wyśmiej. Twoi wrogowie tego nienawidzą.

Anti-Defamation League (ALD) też nie lubi Pepe. Dodała ją nawet do swojej internetowej bazy antyżydowskich nienawistników. Według ADL, obrazy Pepe różnie przedstawianej; z wąsem przypominającym Hitlera, w jarmułce lub kapturze Ku Klux Klanu, rozprzestrzeniły się w ostatnim czasie w wiadomościach skierowanych do żydowskich i innych użytkowników Twittera.

za: https://www.timesofisrael.com/pepe-the-frog-meme-added-to-adl-hate-database

Na podstawie Maria Pioch

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły