204 lata temu założono Instytut Głuchoniemych w Warszawie

23października1817 założono Instytut Głuchoniemych w Warszawie, najstarszą w Polsce placówkę szkolno – wychowawczą dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu. Instytut powstał z inicjatywy ks. Jakuba Falkowskiego, o którym niedawno pisaliśmy! Jak wiadomo instytut ten znajduje się przy przy placu Trzech Krzyży, i od samego początku był związany z kościołem św. Aleksandra, w którym oczywiście ks. Falkowski był proboszczem i tam zresztą, zostały pochowane jego szczątki.

Rys historyczny

Wszystko zaczęło się od tego, że Pan Bóg postawił na drodze ks. Falkowskiego młodego głuchoniemego chłopca, którym zaczyna się opiekować, i zaczyna szukać drogi kontaktowania się z nim. To osobiste przeżycie, tak samo jak w przypadku błogosławionej siostry Czackiej z Lasek, zaowocowało niezwykłym dziełem – najstarszym w tej części Europy Instytutem dla Głuchoniemych, które działa i funkcjonuje non stop.

26 kwietnia 1826 rozpoczęto wznoszenie siedziby Instytutu przy placu Trzech Krzyży. Budowę ukończono w roku 1827. W 1842 przy Instytucie utworzono szkołę dla niewidomych a Instytut otrzymał nazwę „Instytut Głuchoniemych i Ociemniałych” używaną do 1962. W latach 1867–1885 funkcję dyrektora instytucji pełnił Jan Papłoński, który wprowadził zmiany przyczyniające się do rozwoju tej instytucji. W 1865 za jego sprawą zrealizowano projekt założenia fermy, na której osoby głuche pochodzące ze wsi mogłyby szkolić się w pracy gospodarskiej.

W 1919 powstało przedszkole dla dzieci głuchych, a w 1934 – zasadnicza szkoła zawodowa dla niesłyszących. Wychowankowie Instytutu otrzymywali wykształcenie zawodowe i ogólne. Wielokrotnie wykazywali postawę patriotyczną, biorąc udział w strajku szkolnym w 1905, a 1944 29 głuchych walczyło w powstaniu warszawskim w składzie 1107 Plutonu Armii Krajowej. 

 

 

 

W czasie powstania warszawskiego na dziedzińcu Instytutu urządzono cmentarz. 26 października 1944 Niemcy podpalili budynek. Odbudowę ukończono w sierpniu 1948. W 1983 Instytut otrzymał imię swojego założyciela – księdza Jakuba Falkowskiego

PW, wikipedia

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *