[NASZ KOMENTARZ] ZDM i ratusz SZYKUJĄ NOWY PODATEK – w postaci przerzucenia kosztów dróg na deweloperów!

Właśnie przeczytaliśmy na stronie ZDM o nowych zasadach współpracy z deweloperami przy przebudowie dróg. Czytamy i nie możemy uwierzyć w to co zostało zapisane. Dowiadujemy się, że w art. 16 Ustawy o Drogach deweloper lub inwestor będzie miał obowiązek przebudowy układu drogowego dostosowanego do zwiększonego ruchu drogowego.

Fakty

Postanowiliśmy sprawdzić u źródła i co czytamy w art. 16. Art. 16. 1. „Budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją nie drogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia”.

2. Szczegółowe warunki budowy lub przebudowy dróg, o których mowa w ust. 1, określa umowa między zarządcą drogi a inwestorem inwestycji nie drogowej...

Po przeczytaniu punktów dotyczących dróg nie zauważyliśmy zapisu, na który powołuje się ZDM, jakoby inwestor ma dostosować drogę przy swojej inwestycji do zwiększonego ruchu pojazdów. W ustawie jest mowa jedynie o przebudowie dróg spowodowana tą inwestycją, czyli np. wykonanie wjazdu na tę inwestycję. Być może należy w tym miejscu wykonać dodatkowe pasy włączania się do ruchu czy dodatkowe pasy skrętu, ale nie możemy mówić o zmuszeniu inwestora do przebudowy całej drogi.

Również dowiadujemy się o korzyściach dla miasta i jego mieszkańców

A my pytamy się o jakich korzyściach tu mówimy i kto na tym zyska?

Czy deweloperzy są instytucjami charytatywnymi? Otóż nie. Oni mają swoje cele i maksymalizację zysku. Czytając ten artykuł dowiadujemy się, że jeśli wybudujesz budynek o powierzchni użytkowej 10 tys m2, w centrum każdy mieszkaniec będzie musiał dopłacić do mieszkania dodatkowo minimum 125zł za m2 natomiast poza centrum 195zł za m2.

Kogo miasto chce złupić? Przecież nie dewelopera, a za te pomysły zapłacą mieszkańcy bo wszystkie koszty zostaną na nich przerzucone.

Podobnie będzie z opłatami za parkingi. I tak za wszystko zapłacą mieszkańcy. Jak widać miasto rozpaczliwie szuka pieniędzy, bo Puchalski wydał je w niegospodarny sposób albo na błahe inwestycje.

Jeśli ich nie ma to my się pytami gdzie tak się bawili, że je przehulali? Teraz zaczyna się łupienie mieszkańców??

Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *