Podczas remontu nawierzchni pokazały się historyczne kocie łby. Zostaną wpisane na listę zabytków?

Dzięki Portalowi Warszaawskiemu, 58 adresów na których jest przedwojenny bruk zgłoszonych przez nas i przez naszych czytelników, gdzie znajdują się zabytkowe, piękne warszawskie bruki, tworzące historyczne tło, od 4 lat znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Dzięki temu, że znajdują się w GEZie, każdy remont nawierzchni gdzie one się znajdują, musi być uzgadniany z konserwatorem, jeśli oczywiście dotyczy to bruków.

Nowy bruk na Woli

Ulica Łucka na Woli. Podczas remontu nawierzchni pokazały się historyczne kocie łby, więc widoczna na zdjęciu najstarsza wolska kamienica (zbudowana dla Abrama Włodawera) na chwilę zyskała nieco swego wcześniejszego otoczeniao odkryciu informuje przewodnik miejski, Jarek Kaczorowski vel Spacerolog Praski.

Łucka nie była ważną arterią, więc nie było tu eleganckiej, prostopadłościennej kostki brukowej, przywiezionej ze skandynawskich kamieniołomów (jak np. przy Chłodnej), a tylko nawierzchnia z krajowego, nieobrobionego kamienia polnego. Czy choćby dwumetrowy odcinek tych kocich łbów zostanie widoczny po remoncie? Przy Białostockiej koło rogu z Markowską kilka lat temu zachowano taki fragment tuż przed przejściem dla pieszych i doskonale spełnia rolę progu zwalniającego. Warto byłoby i tu tak zrobić. Zdjęcia własne z 20 X A.D. 2021.(Jarek Kaczorowski).


 

Warto przy okazji zwrócić uwagę jak zabytkowa kamienica przestaje istnieć. Burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski zapewniał parę dni temu na swoim profilu, że dba dziedzictwo dzielnicy…


Co dalej?

Sprawę już zgłosiliśmy do Stołecznego Konserwatora Zabytków, i wierzymy, że Warszawa wzbogaci się o kolejny zabytkowy bruk.

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *