[Z OSTATNIEJ CHWILI!] NIEZWYKŁE ODKRYCIE NA PRADZE PÓŁNOC!

Absolutna rewelacja! Dosłownie parę chwil temu Urząd Pragi Północ ogłosił, że w czasie prac Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dokonało niezwykłego odkrycia – z 1906 roku! W 115 rocznicę rozpoczęcie epokowej inwestycji!

Kanalizacja na Pradze

Pracownicy #MPWiKWarszawa odkryli pod ul. Jagiellońską, u zbiegu z ul. Kłopotowskiego wmurowane w ścianę kanału dwie tablice, po polsku i rosyjsku. Upamiętniają rozpoczętą 115 lat temu (20.10.1906 r.) budowę kanalizacji na Pradze pod kierownictwem inż. W.Lindleya.

 

 

William Lindley

William Lindley to światowej sławy specjalista, który stworzył miejską sieć kanalizacyjno-wodociągową w Warszawie. Budowę kanalizacji miejskiej zarządził prezydent stolicy Sokrates Starynkiewicz w 1876 r. Przez cztery lata Lindley pracował nad projektem i budową sieci, następnie pracę kontynuowali jego synowie. W taki oto sposób w 1886 r. mieszkańcy Warszawy mogli cieszyć się czystą wodą. A wszystko to za sprawą filtrów Lindleya. Jego projekty realizowane były również w innych miastach, w tym m.in. Lwowie, Jeleniej Górze, Włocławku czy Radomiu.

 

Sieć wodociągowo-kanalizacyjna powstała wówczas ze specjalnie wypalanej cegły, która wykazywała odporność na wilgoć. Wykorzystano również bloki granitowe oraz z piaskowca. Oczywiście w ciągu kolejnych lat filtry Lindleya były udoskonalane i rozbudowywane, jednak projekt brytyjskiego inżyniera stanowił podstawę.

I co najważniejsze, warszawskie filtry zaprojektowane przez Lindleya służą do dziś. Jak to możliwe, że wciąż działają sprawnie? Lindley w swoim projekcie przewidział możliwość sukcesywnej rozbudowy. Oprócz tego do budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej użyto wysokiej jakości materiały. Fenomenalny projekt i precyzyjna budowa sprawiła, że było to rozwiązanie, które służy przez setki lat. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya zyskał status pomnika historii w 2012 r., co oznacza, że są zabytkiem nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. (oczyszczalnia.net)

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *