Kapitalne! Miasto uruchomia aplikację mobilną dla cmentarza Stare Powązki

29 października uruchamiamy bezpłatną aplikację ułatwiającą odnajdywanie grobów na powierzchni 44 hektarów cmentarza, na którym pochowano milion osób. Aplikacja zawiera szlaki tematyczne prowadzące śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Zawiera historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku. Jest innowacyjnym rozwiązaniem pomagającym upowszechniać wiedzę o cmentarzu, ale także przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, o historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju czytamy na stronie Renaty Kaznowskiej.

Co aplikacja będzie zawierać?

wyszukiwarkę grobów (alfabetycznie, według popularności wyszukiwania, według kategorii osób spoczywających),

lokalizator nagrobków sprzężony z narzędziem nawigacyjnym,

możliwość przypominania o datach urodzin, śmierci lub innych związanych z osobami pochowanymi na cmentarzu,

prezentację not biograficznych osób spoczywających w danych grobach (linki afiliacyjne do innych osób / grobowców / miejsc),

propozycje spacerów tematycznych – wybór poszczególnych ścieżek (narzędzie do oceny długości projektowanego spaceru),

możliwość prowadzenia relacji na żywo,

– informacje o cmentarzu Stare Powązki, w tym: bieżące informacje o funkcjonowaniu cmentarza, rys historyczny, funkcja geolokalizacji oraz „Jak dojechać do cmentarza”.

Dotacje na Powązki

Na ratowanie dziedzictwa Starych Powązek Warszawa w latach 2004-2021 przeznaczyła prawie 7 mln zł. Dzięki dotacjom wyremontowano blisko 270 nagrobków, 7 kaplic i ogrodzenie cmentarza od ulic Ostroroga, Smętnej, Okopowej, Spokojnej, Wawrzyszewskiej i Powązkowskiej, a także najbardziej reprezentacyjną bramę św. Honoraty z 1915 roku, dzieło warszawskiego rzeźbiarza Leopolda Wasilkowskiego. W 2021 roku dotacja miasta na prace konserwatorskie na Starych Powązkach wyniosła 200 tys. zł, dzięki czemu wyremontowano 14 pomników nagrobnych z XIX i XX wieku.

Środki z dotacji miasta oraz z kwesty zaduszkowej organizowanej na cmentarzu (obecnie koordynowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa) są głównymi funduszami jakie przeznaczane są na ratowanie nekropolii.

Cmentarz na Powązkach (ufundowany w 1790 roku) jest najstarszym czynnym cmentarzem warszawskim. Są tu groby wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych, przedsiębiorców i działaczy społecznych. Na Powązkach spoczywają żołnierze powstań narodowych – od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego.

za; Renata Kaznowska

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły