Dlaczego staw w Parku Malickiego zarasta?

Park im. Zasława Malickiego to park miejski położony w centrum osiedla Rakowiec w Warszawie. Nosi imię generalnego projektanta osiedla, wzniesionego w latach 1958–1974. Początkowo nosił imię Mariana Nowickiego, podobnie jak ulica ograniczająca go od północy.

Dlaczego tak się dzieje?

Główną atrakcją Parku Malickiego jest zbiornik wodny z pomostem widokowym. Niestety, nie po raz pierwszy, staw zarasta. Ta sytuacja powtarza się od wielu lat. Nadmierny rozrost roślinności powoduje, że wokół stawu unosi się, ujmując to delikatnie, nieprzyjemny zapach.  To nie jedyna przyczyna. – Na powierzchni wody tworzy się kożuch, który również przyczynia się do powstawania bardzo nieprzyjemnego zapachu. Według urzędników przyczyną tego jest zakwaszenie wody spowodowane nadmierną temperaturą i karmieniem kaczek chlebem.

W tej kwestii interweniowała radna dzielnicy – Cecylia Aleksandrowicz (Zawsze z Ochotą) – informuje ochocki ratusz.

Problem występujący od lat, jednak ostatnio staje się coraz bardziej dokuczliwy. Nie obejdzie się bez interwencji. Firma odpowiedzialna za utrzymanie zbiorników wodnych na ternie Dzielnicy Ochota otrzymała zlecenie usunięcia trzciny (70-80%) oraz przycięcia krzewów.  Z pracami wstrzymywano się do 15 października – umowny okres ochronny ptaków – ze względu na liczne ptactwo wodne.  Na obszarze zbiornika w Parku Malickiego swoje mioty wyprowadza Krzyżówka, Łyska oraz w tym roku pojawiła się Kokoszka zwyczajna.  Prace muszą być prowadzone w okresie bezpiecznym dla ptaków, które są pod ochroną.

Problem jednak jest starszy

Istniejący staw rybny (1931 r. – 1939 r.) miał zapewniać pożywienie mieszkańcom czterem domom przy ul. Pruszkowskiej i budynkom przy ul. Wiślickiej. Mieszkańcy mieli prawo do połowu. W trakcie projektowania osiedla władze dzielnicy Ochota domagały się zasypania stawu i maksymalnego zagęszczenia zabudowy osiedla. Generalny projektant osiedla, architekt Zasław Malicki, stanowczo przeciwstawił się temu zamiarowi i ocalił staw przed likwidacją. Staw został jednak pozbawiony szuwarów i zarośli, a brzegi umocniono kamieniami i betonem. W latach 50. XX w. był też miejscem zrzutu ścieków z pobliskiego PGR-u. Staw został gruntownie przebudowany w roku 2009. i przekształcony w zbiornik seminaturalny. Obecnie Staw Rakowiecki ma powierzchnię 2814 m² i stanowi centrum osiedlowego parku, któremu nadano imię projektanta.  (wikipedia).

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *