Praga Północ to najbardziej zdegradowany obszar Warszawy

Dokładnie 1015 lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach miejskich nie posiada własnego WC. Stanowi to 9,2 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy. Natomiast w 998 mieszkań komunalnych na Pradze Płn. nie ma łazienki. Jest to 8,9 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy.

Fakty porażają

Kiedy od lat toczy się rozmowa w środowiskach całkowicie niszowych (ruch miejski Dla Pragi taki jest) ze znajomkami z Ratusza (tak zwany „układ warszawski”) na temat zbędnego całkowicie systemu „woonerf” – który ma za zadanie wyłącznie rugować z przestrzeni zmotoryzowanych – Praga Północ wciąż toczy walkę o przetrwanie. Dosłownie.

Na zlecenie m.st. Warszawy wykonano diagnozę, dzięki której wiadomo, gdzie znajdują się obszary najbardziej zdegradowane i najpilniej wymagające interwencji. Z badania wynika, że są to przede wszystkim dzielnice prawobrzeżnej Warszawy są w najtrudniejszym położeniu.

W ramach kończącego się Zintegrowanego Programu Rewitalizacji realizowanego przez Warszawę od roku 2015 udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców prawobrzeżnych dzielnic, np.: na Pradze-Północ w 2008 r. zaledwie 2 proc. z 441 miejskich budynków było wyposażonych w ogrzewanie centralne, a obecnie dostęp do tej usługi ma 56 proc. lokali. Co więcej – przeprowadzono kompleksową modernizację 741 lokali mieszkaniowych, czyli m.in.: wymieniono dachy, stropy, wszystkie instalacje i przeprowadzono remont klatek schodowych. Oprócz budynków mieszkalnych wyremontowano także m.in.: Teatr Baj, Centrum Przedsiębiorczości Targowa i Pałacyk Konopackiego.

za; Przegląd Praski

zdj. Twoja Praga

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.