Wolumen, Hale Mirowskie i Targowisko Bemowo – przeciwko marnowaniu jedzenia!

W sierpniu i we wrześniu zrealizowano projekt pilotażowy dotyczący działań zmierzających do niemarnowania żywności na warszawskich targowiskach. Wzięły w nim udział trzy warszawskie targowiska – Wolumen, Hale Mirowskie i Targowisko Bemowo. Na targowisku Wolumen zebrano prawie 2 tony warzyw i owoców, na Halach Mirowskich ok. 500 kilogramów, a na bemowskim targowisku 240 kilogramów, gdzie zbiórka trwała jedynie dwa dni. Łącznie przed zmarnowaniem uratowano niemal 3 tony warzyw i owoców, które następnie trafiły do potrzebujących.

3 tony

Po kilku tygodniach pilotażowych zbiórek na targowisku Wolumen zebrano prawie 2 tony warzyw i owoców, 500 kilogramów na Hali Mirowskiej, a na bemowskim targowisku – 240 kilogramów. Niesprzedane przez kupców ziemniaki, marchwie, dynie, jabłka, pietruszki, cukinie, jarmuż i wiele innych dobrodziejstw trafiły do potrzebujących.

Wolontariusze, którzy byli zaangażowani w zbiórkę, zbierali wszystkie te produkty, które miały trafić do kosza. Ze względu na końcówkę lata padły rekordy, jeśli chodzi o zbiór np. pomidorów, bo jednego dnia udało się ich uratować aż 78 kilogramów, a innego – prawie 80 kilogramów śliwek. Poza tym sprzedawcy na rzecz potrzebujących przekazywali także ziemniaki, marchew, dynie, jabłka, pietruszki, cukinie, ogórki, a podczas jednej ze zbiórek nawet dwadzieścia pęków świeżego jarmużu.

Po segregacji zebrane produkty trafiły do warszawskich organizacji wspierających osoby w kryzysie bezdomności oraz potrzebujących, np. do Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, Fundacji Radość, czy Centrum Pomocy Bliźniemu.

Pilotaż projektu nie zakończyłby się takim sukcesem, gdyby nie chętni do współpracy i pomocy sprzedawcy z warszawskich targowiskach. Z każdą zbiórką przybywało chętnych, a wolontariusze dzielili się wiedzą na temat przeprowadzanego pilotażu oraz problemu marnowania jedzenia, bo dane są bardzo niepokojące. Tylko w Polsce rocznie marnuje się ok. 5 milionów ton jedzenia.

Po przeprowadzonym pilotażu widać ogromne zapotrzebowanie na tego typu działania, dlatego m.st. Warszawy planuje kontynuację projektu w 2022 roku.

za; Urząd Miasta

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły