„Apelujemy do osób, które w ostatnim czasie naklejają napisy bezpośrednio na pomniki, aby zaprzestali ingerencji w tablice Tchorka”.

Fundacja PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej od 3 lat realizuje projekt „Tablice Pamięci”, którego głównym celem jest umieszczanie tabliczek informacyjnych w języku polskim i angielskim przy tzw. tablicach Tchorka oraz opieka nad tymi pomnikami. Fundacja PGE przeprowadziła dla każdej tablicy wszechstronną kwerendę historyczną we współpracy z Instytut Pamięci Narodowej oraz każdorazowo uzyskała pozwolenie konserwatora zabytków i właścicieli nieruchomości na umieszczeni dodatkowej tabliczki.

Apelujemy do osób, które w ostatnim czasie naklejają napisy bezpośrednio na pomniki, aby zaprzestali ingerencji w tablice Tchorka

Na dodatkowych tabliczkach umieszczanych przez Fundację PGE jest między innymi informacja, że to Niemcy, a nie hitlerowcy dokonywali zbrodni na Polakach podczas II wojny światowej. Na 165 zachowanych tablicach ponad 100 posiada już zamontowaną tabliczkę informacyjną. Kolejne są systematycznie montowane.

Apelujemy do osób, które w ostatnim czasie naklejają napisy bezpośrednio na pomniki, aby zaprzestali ingerencji w tablice Tchorka. Taka jednorazowa akcja nie pomoże w edukacji historycznej i przypominaniu o winie Niemców za zbrodnie wojenne. Natomiast zapraszamy wszystkich, którym zależy na propagowaniu naszej historii, aby włączyli się do współpracy przy projekcie „Tablice Pamięci”. Tylko w taki trwały sposób, ale nieingerujący w zabytkowe pomniki (które powinny być otoczone naszą wyjątkową opieką i czcią) możemy walczyć o prawdę historyczną.

Tablice projektu Karola Tchorka zostały stworzone w 1949 roku. Upamiętniają miejsca walk i męczeństwa w Warszawie z czasów II wojny światowej. Są one miejscami pamięci i wspólnie powinniśmy się o nie troszczyć i popularyzować wśród kolejnych pokoleń. Jako Fundacja PGE chcemy przywrócić tablicom Tchorka rangę, ponieważ stanowią one jedyną w swoim rodzaju serię pomników pamięci historycznej Warszawy.

Zaginione tablice

W ramach projektu, Fundacja PGE planuje również czyszczenie i konserwacje istniejących upamiętnień oraz odnalezienie miejsc zaginionych tablic Tchorka, w celu dodania ich na mapie w aplikacji „Tablice Pamięci” oraz na stronie 👉👉👉www.tablicepamieci.pl.

za; Grupa PGE

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły