Ratujmy Karuzelę- zabytkowy klub na osiedlu “Przyjaźń” – petycja w obronie kultowego miejsca!

W latach 1952–1955 teren osiedla Przyjaźń, specjalnie dla nich wzniesionego, zamieszkiwali głównie radzieccy robotnicy i inżynierowie budujący Pałac Kultury i Nauki. W 1955 nastąpiło przekazanie wszystkich budynków warszawskim uczelniom na akademiki. Oprócz pobliskiego kina, działał tu też teatr w budynku zajętym później przez klub. Klub podupadł w latach 90. W tym czasie ilość imprez wyraźnie uległa zmniejszeniu, a organizowane tu były różnorodne imprezy: koncert zespołu Fugazi, zawody w grach komputerowych i inne. Po 2000 wraz z ożywieniem się kulturalnym na Bemowie (cykliczne koncerty za bemowskim ratuszem, w 2006 otwarcie ośrodka kultury Art-Bem), klub znów wrócił do cyklicznych imprez – występów kabaretowych, festiwali, dyskotek i koncertów.

Teraz chcą go zamknąć

Niegdyś był to centralny ośrodek kulturalny stolicy. Przeplatały się tu referaty i dyskusje, wieczorki taneczne i występy estradowe w soboty i niedziele. Tu rodziły się pierwsze miłości i przyjaźnie, które trwają do dziś. Działał dyskusyjny klub filmowy prowadzony przez znanych krytyków, były zabawy, bale studenckie, występy artystów (Dymsza, Kobiela, Fogg, Koterbska, STS, Stare Dobre Małżeństwo, Fugazi). Uratowanie go przed degradacją powinno stanowić jeden z priorytetów Warszawy – miasta doświadczonego przez historię, gdzie każdy zabytek jest na wagę złota.

Jednak od kilkunastu lat wiele funkcji społecznych Osiedla zanika, życie kulturalne w Karuzeli zamiera; coraz bardziej odczuwalna jest degradacja fizycznej tkanki osiedla. Obecnie stan techniczny budynku, podobnie jak domów mieszkalnych na Osiedlu „Przyjaźń”, pogarsza się i mimo nacisku mieszkańców, organizacji społecznych, radnych miejskich oraz prób podejmowanych przez Dzielnicę, nie są podejmowane wystarczające kroki, które prowadziłyby do modernizacji Karuzeli i budynków Osiedla. 

Wręcz przeciwnie – aktualny dzierżawca osiedla, Akademia Pedagogiki Specjalnej, zdecydował o całkowitym zamknięciu Karuzeli! Władze APS motywują decyzję o zamknięciu Klubu złym stanem technicznym budynku oraz jego infrastruktury. Ich zdaniem budynek przestał być bezpiecznym miejscem dla użytkowników. APS twierdzi, że nie ma możliwości pozyskania środków na remont Karuzeli, którego właścicielem jest Skarb Państwa. Głównym jednak powodem zamknięcia klubu jest to, że przynosi on straty dzierżawcy i brakuje pomysłu na to, jak to miejsce miałoby działać. Ponadto, istotną przeszkodą w podejmowaniu wszelkich decyzji na Osiedlu Przyjaźń jest jego skomplikowana, “szkatułkowa” struktura zarządzania – choć obiekt należy do Skarbu Państwa, pozostaje w zarządzie miasta (Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa), a do 2024 roku jego administratorem jest właśnie Akademia Pedagogiki Specjalnej. M.st. Warszawa de facto zarządzające mieniem, może jednak podjąć kroki, by doprowadzić do wydzielenia obiektu spod z dzierżawy APS i przekazania go Dzielnicy lub wskazanej jednostce miejskiej.

Petycja w obronie

Jako mieszkańcy i sympatycy osiedla Przyjaźń nie chcemy asystować powolnej śmierci Karuzeli i całego Osiedla – uważamy, że niezbędny jest generalny remont oraz uruchomienie na nowo działalności Klubu. APELUJEMY do Państwa jako decydentów, w których rękach leży los osiedla Przyjaźń – pilnie ratujcie to niezwykłe miejsce, od Klubu Karuzela poczynając! Nie ma już czasu, trzeba działać NATYCHMIAST.” – piszą społecznicy.

Zachęcamy do podpisywania petycji w tej sprawie: https://www.petycjeonline.com/ratujmy_karuzel_petycja_w_sprawie_powstrzymania_zamknicia_i_dalszej_degradacji_zabytkowego_klubu_karuzela_na_osiedlu_przyja

W niedzielę społecznicy organizują na osiedlu Przyjaźń Dzień drzewa, spacer startuje sprzed Karuzeli,  Link do wydarzenia: (2) Dzień Drzewa 2021 na Osiedlu Przyjaźń | Facebook

za; Inicjatywa Osiedla Przyjaźń

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *