Piękna wystawa o Biebrzańskim Parku Narodowym na terenie Łazienek Królewskich

PGE Polska Grupa Energetyczna w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otworzyła wystawę pt.: „DOLINA BIEBRZY. Biebrzański Park Narodowy w obiektywie pracowników PGE”. Wystawa będzie dostępna do 30 października 2021 r.

Prawdziwy kolos

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy kolos względem reszty naszych Polskich parków narodowych. Jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju, który został założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993r. Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne połacie rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, a najczęściej i niemożliwymi do przejścia chcąc zagłębić się w czeluści parku. Naturalnie, każdy prawdziwy włóczykij mający ambicje przemierzenia tych terenów nie ma co ruszać w teren bez solidnego gumowca po pas.

 


 

 

 


Te same bagienne warunki to też najlepszy naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, co przyciąga w te rejony wielu przyrodników czy ornitologów. Z ciekawych faktów warto również wiedzieć, że raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi się o liczbie 40 000 ptactwa lecącego w zwartej grupie. (zaciszezieloneogrody.pl).

Wystawa o Biebrzańskim Parku Narodowym

Trzydzieści sześć zdjęć zaprezentowanych podczas wystawy zostało wykonanych przez pracowników Grupy PGE podczas warsztatów fotograficznych zrealizowanych w dolinie rzeki Biebrzy. Ekspozycja znajduje się w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy ul. Agrykola, przy Bramie Herbowej oraz Ermitażu. Zdjęcia prezentują piękno unikalnej fauny i flory największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy jest także największym chronionym obszarem bagiennym w Europie, będącym ostoją ptaków wodno-błotnych. Zachowały się tu rzadko występujące, zagrożone i ginące gatunki roślin i zwierząt. Biebrzański Park to jednak przede wszystkim unikalne rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska jakich próżno szukać w innych zakątkach Polski i Europy.

PGE oraz Fundacja PGE wsparły Biebrzański Park Narodowy, zarówno finansowo, jak i merytorycznie w realizacji projektu instalacji paneli fotowoltaicznych na dwóch kluczowych dla parku budynkach, tj. Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu-Twierdzy oraz budynku Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i  informacji turystycznej w Grzędach. Fundacja przekazała środki na montaż paneli, a pracownicy Grupy PGE wsparli merytorycznie dyrekcję parku w planowaniu budowy obu elektrowni słonecznych według najbardziej optymalnych parametrów.Grupa PGE realizuje wsparcie parków narodowych w ramach programu „Lasy pełne energii”, który jest prowadzony w Grupie od 21 lat

Jego celem jest odbudowa drzewostanu w polskich lasach oraz poprawa jakości powietrza i stanu wód gruntowych. Na program „Lasy pełne energii” składa się wiele projektów realizowanych zarówno przez wolontariuszy Grupy PGE, w tym sadzenie lasów, ale także działania wspierające parki narodowe, obszary chronione oraz pomniki przyrody. W ramach programu prowadzona jest m.in. rewitalizacja Krzywego Lasu – pomnika przyrody położonego w zachodniopomorskim Nadleśnictwie Gryfino. PGE wspiera również Świętokrzyski Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy. W pierwszym powstanie instalacja fotowoltaiczna, która dopełni termomodernizację budynków należących do Parku. W drugim zaś realizowane są dwa projekty: „Roztoczańskie bociany – ochrona symboli krajobrazu kulturowego i leśnych ostępów” oraz rewitalizacja ścieżki dendrologicznej w obszarze dawnej szkółki drzew i krzewów we Floriance – pakiet edukacyjny „Poznajemy drzewa i krzewy”

  

Materiał prasowy; PGE

zdj. Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.