Nowy orzeł ma pijane oczy? Wczoraj opublikowano format nowego godła Polski

Czwarty kwartał – wtedy ma być gotowa nowa ustawa o symbolach państwowych, autorstwa Ministerstwa Kultury. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo ponownie umieściło w nim projekt, który miał być gotowy już w ubiegłej kadencji, bo prace nad nim trwają co najmniej od 2017 r – informowała Rzeczpospolita.

Błędy i nowe zasady

Obecna ustawa z 1980 r. uchodzi za przestarzałą, a wyjątkowe problemy sprawiają załączniki, zwłaszcza ten przedstawiający orła. – Jego przydatność jest żadna – ocenia Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant specjalizujący się w symbolice państwowej. – Wiele lat temu ten załącznik ukazał się w dzienniku ustaw w wersji papierowej i by pozostać w zgodzie z prawem, trzeba by używać wyłącznie jego skanu – mówił w rozmowie z Rzepą.

Najczęstszymi wymienianymi błędami mają być; brak prześwitów w koronie i zabarwienie na złoto jedynie szponów orła, a nie całych nóg do linii upierzenia. Pomalowanie nóg byłoby najbardziej widoczną zmianą, przez co mogącą budzić kontrowersje. Ministerstwo Kultury wymagało pozłocenia nóg na etapie wyboru wykonawcy i taką zmianę uwzględniono w pierwszych projektach odświeżonego herbu.

Pijane oczy?

Wczoraj na twitterze pojawiła się propozycja nowego godła. Sprawę skomentował Piotr Zychowicz, historyk.

NOWE GODŁO POLSKI – TEN ORZEŁ MA PIJANE OCZY. Na Twitterze pojawił się projekt nowego godła Polski. Moim zdaniem – do poprawki. Orzeł powinien mieć drapieżne, dumne spojrzenie. Tymczasem on ma cierpiętnicze, „zmęczone” oczy. Tak jakby zaraz miał puścić pawia. Sam nie wiem – może mi się wydaje. A jaka jest Państwa opinia?

 

 

 

 

Konsultacje społeczne

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów (w przypadku hymnu narodowego). Ma ona zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku

Na podstawie; Rzeczpospolita, P. Zychowicz, MKiS

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły