Znacie „Muszlę Bielańską”? To dzieło wybitnych architektów!

Patronami działu Kultura są:

reklama

„Muszla Bielańska” to archetyp interaktywnej rzeźby, służącej jednocześnie jako dzieło sztuki i jako integralna część placu zabaw. Rzeźba, będąca ozdobą osiedla Bielany I, zaprojektowanego przez małżeństwo Marii i Kazimierza Piechotków, powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Instalacja artystyczna

Przez sześć dekad zdążyła, niestety, mocno się zużyć. Zniszczona powierzchnia nie była już przyjazna dla dzieci a obrazu rozpaczy dopełniło pomalowanie muszli w różne przypadkowe kolory. Dzięki staraniom Anny Brzezińskiej-Czerskiej i budżetowi partycypacyjnemu w 2018 roku muszlę udało się odnowić i doprowadzić do stanu sprzed dewastacji.

 

Nie brak, rzecz jasna, ludzi zawiedzionych brakiem wesołych kolorków, ale prawdopodobnie ci sami ludzie woleliby, żeby szara okładzina osiedla pp. Piechotków ginęła pod walącym po oczach kolorowym styropianem, bo wtedy jest tak radośnie i barwnie. Wielbicieli pstrokacizny zapraszamy do pawilonu z papugami w warszawskim zoo a muszla, wreszcie wyglądająca tak, jak wyglądać miała, niech cieszy oczy pozostałych.

Oryginalną fotografię wykonał Zbyszko Siemaszko na potrzeby albumu o zaskakującym tytule, „Warszawa” (Sport i Turystyka, 1964).

Ten wspaniały wpis popełnił profil Wczoraj i Dziś

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły