[VIDEO] Zamek Królewski wzbogacił się o zachwycający medalion z królewskiej szkatuły

Wczoraj w Sali Wielkiej odbyła się uroczystość przekazania Zamkowi Królewskiemu dzieł sztuki ze zbiorów Fundacji im. Ciechanowieckich.  W wydarzeniu wezmą udział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego oraz prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący zarządu Fundacji. Wśród darów jest jeden z niewielu zachowanych klejnotów królewskich, medalion z wizerunkiem ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na bladoniebieskim, przeźroczystym owalnym szafirze okolonym wiankiem brylantów wyrzeźbiono profil ostatniego polskiego króla

To właśnie wczoraj Zamek Królewski wzbogacił się o to dzieło sztuki, dzięki w Fundacji im. Ciechanowieckich.

Celem Fundacji im. Ciechanowieckich jest gromadzenie, wystawianie i przechowywanie zbiorów dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych (przekazanych przez Fundatora i inne osoby bądź instytucje powiększające majątek Fundacji), prowadzenie działalności naukowej i popularyzatorskiej, wspieranie ochrony, rewaloryzacji i rekonstrukcji dzieł sztuki, zabytków i dóbr kultury, jak i wspieranie inicjatyw służących ochronie dziedzictwa kulturowego.

 

 

Kolekcja Fundacji liczy ponad 4000 obiektów i obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunek i akwarele, grafikę, rzemiosło artystyczne oraz numizmaty i księgozbiór. Zbiory malarstwa, to przede wszystkim portrety m.in. pędzla Louisa de Silvestre’a, Pierre’a Subleyrasa, Marcella Bacciarellego i Józefa Grassiego. Kolekcja rzeźby to w dużej mierze marmurowe popiersia postaci historycznych. Zbiory rysunku i akwarel obejmują prace autorstwa m.in. Jana Piotra Norblina , Aleksandra Orłowskiego, Zygmunta Vogla czy Jana Matejki. Natomiast kolekcja rzemiosła artystycznego, to przede wszystkim wyroby z polskich manufaktur lub zagranicznych warsztatów zamawiane przez polskich mecenasów. W zbiorach Fundacji znajdują się ponadto cenne tapiserie z serii z przedstawieniami posągów antycznych bóstw w niszach, wykonane dla Michała Kazimierza Ogińskiego w Słonimiu w latach 1784–1790.

Jednym z najważniejszych podarunków jest niewątpliwie szafirowy medalion z wizerunkiem Stanisława Augusta, wykonany w 1786/7 r. przez znakomitych nadwornych rzemieślników: Jana Regulskiego oraz Jeana Martina.

Czy prezent od polskiego monarchy mógł wpłynąć na polskie dzieje❓

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu;

 

 

za; Zamek Królewski

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły