Dołącz się do akcji! Możesz dostarczyć do Zoo żołędzie, orzechy włoskie i laskowe

Warszawskie zoo rozpoczęło tegoroczną akcję zbierania przysmaków dla swoich zwierząt. Każdy, kto ma ochotę włączyć się w tę inicjatywę, może codziennie dostarczać do zoo żołędzie, orzechy włoskie i orzechy laskowe.

Dla kogo te przysmaki?

Orzechy są przysmakiem papug i małp, szczególnie pawianów. Żołędzie natomiast jedzą żubry i jelenie sika, a podjadają nawet szympansy, bongo i żyrafy. Niedźwiedzie nie pogardzą ani żołędziami ani orzechami. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu – ośrodka rehabilitacji krajowych ptaków. A nie wszyscy wiedzą, że żołędzie mogą być też świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych.

Przysmaki można dostarczać codziennie

Akcja trwa do momentu uzbierania: 2000 kg żołędzi, 200 kg orzechów laskowych i 200 kg orzechów włoskich. Kasztany, z uwagi na to, że zwierzęta ich nie jedzą, nie będą przyjmowane. Przysmaki można dostarczać codziennie w godzinach 7-19 przy wejściach do zoo od strony ul. Ratuszowej i mostu Gdańskiego.

Opiekunowie zwierząt apelują, aby zwracać uwagę na stan i jakość przekazywanych orzechów i żołędzi. Powinny być suche, zdrowie i bez owadów, a orzechy włoskie bez zielonych łupin. Zoo nie przyjmuje spleśniałych ani zgniłych, albo zanieczyszczonych ziemią nasion – mogłyby zaszkodzić zwierzętom i zepsuć resztę zbiorów.

Co roku warszawskie zoo przypomina, by podczas zbierania żołędzi, zostawiać ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Zwierzęta w zoo mają zapewniony pokarm przez cały rok, a ofiarowane żołędzie są dla nich jedynie urozmaiceniem. Natomiast żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta muszą poszukiwać sobie żywności same.

za; Zoo Warszawskie

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *