„Połowa kontenerów sterczy rozwalona na zewnątrz” – czy Warszawa radzi sobie ze śmieciami?

Mieszkańcy Elbląskiej 12, 12A i Broniewskiego 23 nadal bez wiaty śmietnikowej. Już ponad 2 lata temu spaliła się tam altana. Z pogorzeliska pozostały wyłącznie ściany osłonowe i spalona kratownica. Połowa kontenerów sterczy rozwalona na zewnątrz. Ponadto mieszkańcy nie mają tu osobnego pomieszczenia na gabaryty, nie ma również pomieszczenia gospodarczego dla ekipy sprzątającej – informuje portal Stowarzyszenie Zatrasie.

Wieczne zmaganie się

To nie jedyny problem śmietankowy na Zatrasiu. Na nowy śmietnik od lat czekają mieszkańcy Krasińskiego 38, 38A i 38B. Ze 3 lata temu jako rozwiązanie doraźne Administracja oczyściła i pomalowała stary śmietnik (ostatni tego typu na osiedlu), który powstał w połowie lat 60. Swego czasu zlecono nawet projekt nowego śmietnika, który opracowała Pracownia Proeks na wzór śmietnika między Broniewskiego 15A i 19. Naszym zdaniem idealny – z jasnej cegły silikatowej, z płaskim dachem, attyką i luksferami, wyposażony w trzy niezależne pomieszczenia: na odpady, na gabaryty i pomieszczenie gospodarcze. A wszystko to zamykane na czipy – dzięki czemu nic się nie wysypuje, wszystko się mieści, a osoby nieupoważnione nie wrzucają tam swoich odpadów.  Mało tego projekt tego śmietnika uzyskał aprobatę wojewódzkiego konserwatora, Administracja Osiedla uzyskała zalecenia konserwatorskie. Mimo to nic dalej w tej kwestii nie zrobiono… Przynajmniej nie stało się za kadencji p. Cygana. Czy obecny dyrektor sprawę popchnął do przodu? Nic nam nie wiadomo…

Kolejny niefortunny śmietnik

Trzecie niefortunne miejsce to śmietnik koło Broniewskiego 13. Jest mniejszy od oryginalnego. Większość kontenerów stoi na zewnątrz, brak miejsca do składowania gabarytów, brak pomieszczenia gospodarczego. Podobno był najdroższym śmietnikiem na Zatrasiu, wykonany kilkanaście lat temu. Wiecznie pomazany i brudny, zastawiony… Jeszcze przed podziałem zastanawiano się co zrobić, czy dostawić blaszaną wiatę na pozostałe kontenery, czy na gabaryty. Stowarzyszenie stało na stanowisku postawienia nowej zgodnej z koncepcją Pracowni Proeks, dzięki której pogodzone będą wszystkie aspekty zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

Co dalej?

Zdecydowanie jesteśmy za stopniowym i systematycznym ujednoliceniem śmietników, które będą godziły oba powyższe aspekty, a otoczenie wokół nich nie będzie budzić odrazy. Nadal czekamy również na postanowienie NSA w związku z samowolą budowlaną jaką jest śmietnik na terenie parku osiedlowego.

za; Stowarzyszenie Zatrasie

Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *