17 września 1920 r. urodził się Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf”

Cztery lata temu Warszaw pożegnała żołnierza batalionu „Parasol”, generała Janusza Brochwicz Lewinskiiego ps. Gryf zmarł nad ranem 5 stycznia w swoim mieszkaniu w Warszawie. Miał 96 lat.

Rys biograficzny

Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 r. w Wołkowysku. Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych, bez wahania wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Parasol”. Na Woli był dowódcą obrony słynnego Pałacyku Michlera, który został uwieczniony w piosence powstańczej autorstwa Józefa Szczepańskiego „Ziutka”. Po wojnie przebywał na emigracji.

Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf” był generałem brygady Wojska Polskiego, żołnierzem Batalionu AK „Parasol”. Dowodził do 5 sierpnia legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli w Powstaniu Warszawskim.

Dzięki jego niesłychanej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, załoga pałacu czterokrotnie odpierała silne natarcia niemieckie wspierane jednostkami pancernymi. Podczas piątego ataku, kpt. Adam Borys (pseud. „Pług”) wydał mu rozkaz odwrotu.  Znany był również z akcji na aptekę Wendego, z której udało mu się wydobyć niedostępne dla Polaków lekarstwa i środki znieczulające, pomimo potężnych sił niemieckich stacjonujących w pobliżu apteki.

Służba królewska

Wstąpił do armii Zjednoczonego Królestwa. Służył m.in. w elitarnym 3. Pułku Królewskim Huzarów i gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości króla Jerzego VI. Jako agent brytyjskiego wywiadu MI6 był przydzielany do misji wymierzonych przeciwko wpływom sowieckim. Kilkukrotnie uniknął śmierci w zamachach organizowanych przez sowieckie służby specjalne.

Portal Warszawski

zdj. IPN

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *